بنایی شگرف در کرمان به اسم عمارت سفید

در این مطلب از مجله گردشگری سِدره می خواهیم در خصوص یکی از جاذبه های تاریخی و بسیار دیدنی استان کرمان؛ یعنی عمارت سفید صحبت نماییم و قدری بیشتر شما را با خصوصیاو و ویژگی های دوست داشتنی این بنای تاریخی آشنا نماییم. عمارت سفید یک شاهکار معماری در میان مجموعه از باغ های پسته فتح آباد است که به گواهی تاریخ، سازندگان باغ شاهزاده ماهان برای ساخت بنای مورد نظر خود از این عمارت الگو برداری کرده اند. جالب است بدانید در تاریخچه پر فراز و نشیب کرمان این بنا را با نام باغ بیگلربیگی خطاب می کرده اند و بعدها با گذر زمان اسم آن به عمارت سفید تغییر کرده است. لازم به ذکر است که عمارت سفید کرمان از قدمتی بالغ بر 170 سال برخوردار می باشد.

پیشنهاد مطالعه: دیدنی های جذاب گلاسگو

معرفی عمارت سفید

عکسی از معرفی عمارت سفید

عمارت سفید در حوالی شهر اختیارآباد و در حدفاصل 16 کیلومتری از مرکز استان کرمان قرار گرفته است و در ابتدا به دلیل قرار گرفتن در مزارع پسته فتح آباد، نام آن را باغ فتح آباد گذاشتند. این باغ دیدنی و باشکوه از مساحتی بالغ بر 4000 مترمربع برخوردار است و آنطور که مشخص است، آخرین مالک آن کسی نبوده جز رستم خان امیری که وی نیز در سال 1352 صراحتا این بخش از دارایی خود را بطور تمام و کمال وقف می کند. پس از دست کشیدن رستم خان امیری از باغ و اهدای آن جهت انجام امور خیریه، هیچ یک از مسئولان ذی ربط استان کرمان برای باغ فتح آباد یا بهتر است بگوییم عمارت سفیدِ کرمان قدم از قدمی برنداشتند و تنها شاهد آن بودند که این مجموعه فوق العاده جذاب و دوست داشتنی سال به سال میزبان جمعیت بیشتری از معتادان و بی خانمان های شهر کرمان می باشد و به تدریج نیز تمامی قنات ها و زمین های بکری که در روزگارانی تنها جهت کاشت پسته، برای داشتن آنان جنگ و دعواهای بسیاری رخ داده بود، از میان رفتند.

نکته جالب توجه در خصوص این بنای تاریخی و جاذبه گردشگری استان کرمان این است که این عمارت با تمام ویرانی ها و اوضاع نابسمان خود در سال 1381 خورشیدی به عنوان یکی از آثار ملی کشورمان نامش در موزه ملی ایران قرار گرفت. سرانجام با همت بی دریغ و کملا قابل تحسین استاندار وقت کرمان؛ یعنی علیرضا رزم حسینی عمارت مخروبه فتح آباد یا بیگلربیگی و یا سفید که از نام های متعدد دیگری نیز در طول تاریخ برخوردار بوده است در سال 1393 خورشیدی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. البته رزم حسینی این عمارت را که تحت تملک سازمان اوقاف و بنیاد توسعه و عمران می باشد را برای مدتی 15 ساله اجاره کرده است و با صرف هزینه ای در حدود 9 میلیارد تومان و به کار گرفتن 60 نیروهای مبتدی و حرفه ای، توانست ظرف مدتی یک ساله از یک بنای بزرگ و ویران شده به یک بنای جذاب و مجلل که حتی می توان گفت از شکل و ظاهر اولیه خودش نیز زیباتر شده است، دست پیدا نماید. وی در بخش دیگری از کار خود توجه زیادی به برقراری ثُبات و رفع تهدید خشکسالی برای اقلیم گیاهی و درختی عمارت سفید نمود و به همین دلیل شرایط مناسبی را برای کاشت و پرورش بیش از 300 گونه مختلف از گیاهان دارویی و غیر دارویی را در محیط وسیع و گسترده این مجموعه فراهم نمود.

قلعه فتح آباد

عکسی از قلعه فتح آباد

با توجه به اهمیت و معماری چشم نوازی که در ساخت باغ فتح آباد یا همان عمارت سفید به کار رفته است، گروه های مختلفی از تیم های باستان شناسی ایران راه این جاذبه گردشگری استان خشک و کویری کشورمان؛ یعنی کرمان شدند و توانستند با کمی جستجو درست در فاصله ناچیزی از این عمارت به یک دژ مستحکم تاریخی که البته تقریبا تمامی بخش های آن دچار تخریب و ویرانی شده است؛ دست پیدا نمایند. این قلعه که در نزدیکی راه آهن واقع شده است و تنها یک کیلومتر تا این مجموعه گردشگری و دیدنی فاصله دارد، به احتمال زیاد در گذشته به عنوان یکی از درگاه های مهم عمارت سفید تلقی می شده است که راه ارتباطی نیز میان این دو بنای تاریخی و تماشایی قطعا وجود داشته است و امروزه هیچ نشانه ای از وجود چنین مسیر اتصالی به چشم نمی آید و هنوز هم نمی توان با اطمینان خاطر در خصوص موجودیت و ربط این قلعه باستانی به عمارت سفیدِ شهر کرمان صحبت نمود!

کلام پایانی

عکسی از عمارت فتح آباد

متاسفانه با اینکه در طول یک دهه اخیر تلاش های زیادی برای معرفی و جلب نگاه گردشگران داخلی و توریست های خارجی به سوی عمارت سفید در این نقطه از استان زیبای کرمان شده است، اما هنوز هم درصد بالایی از مردم عزیز کشورمان حتی نام این بنا را هم نشنیده اند و نمی دانند که عمارت سفید مربوط است به عصر حضور شاهزاده ماهان! نکته تاسف بار تر از چیزی که خاطر نشان کردیم، این است که تعداد کلانی از آژانس های مسافرتی و تورهای گردشگری ایران حتی اسم عمارت سفید یا همان نام قدیمی باغ فتح آباد را نیز در مقاصد برنامه های گردشگری خود قرار نمی دهند و هیچ تلاشی جهت آوردن گردشگران بیشتری برای بازدید از این مجموعه دیدنی و دوست داشتنی را انجام نمی دهند که بدیهی است در این صورت و تنها با استقبال گردشگران در ایام تعطیلات نوروزی از این جاذبه گردشگری نمی توان از پسِ خرج و مخارج مربوط به این اثر شکوهمند تاریخی به خوبی برآمد و به همین خاطر است که مسئولان شهری به فکر ایجاد یک بخش فروشگاهی جهت ارائه صنایع دستی و محصولات خاص و ویژه مربوط به استان کرمان در محوطه باز عمارت سفید افتاده اند که باید دید چقدر در انجام این کار جدی و مسلم هستند.

در ادامه بخوانید: معروف ترین قلعه های تاریخی کشور آلمان

نظری داده نشده


نظری بگذارید...