شناختی نسبی از کوه های آتشفشانی ایران

کوه ها همیشه به عنوان استوارترین جاذبه های طبیعی و دوست داشتنی در اقصی نقاط دنیا قلمداد می شوند که با وجوشان هم بر شرایط اقلیمی مناطق پیرامون خود تاثیر می گذارند و هم سبب انجام تفریحات جذابی همچون کوهنوردی و یا کوهپیمایی برای گردشگران و علاقه مندان خود می گردند. محکم ترین پدیده های طبیعی دنیا که از آن ها در زبان و ادبیات فارسی ما تاکنون ضرب المثل های بسیار زیادی یاد شده است، از جذابیت های بالای برخوردار هستند اما این حس خوب و قابل احترام به کوه ها تنها تا زمانی ادامه پیدا می کند که خبری از وجود یک آتشفشان فعال در دل آنان به گوش نرسد! لازم است بدانید همه ساله در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و یا به اصطلاح جهان سومی تعدادی از این پدیده های طبیعی شروع به فعالیت های آتشفشانی در دل خود می کنند و سبب پریشانی جمعیت زیادی از ساکنانی که در اطراف انان بیتوته کرده اند، می شوند؛ از این کوه های فعال و آتشفشانی در کشور عزیزمان ایران نیز وجود دارد که البته شاید هیچ کسی در عصر فعلی ما از آخرین فعالیت های آتشفشانی آنان بصورت گسترده اطلاعی نداشته باشد. با این حال مجله گردشگری سِدره قصد دارد با پرداختن مطلبی از خود در خصوص کوه های آتشفشانی ایران، کمی شما را در راستای بدست آوردن یک شناخت نسبی از این پدیده های کاملا طبیعی و استوار یاری نماید. پس لطفا ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

پیشنهاد مطالعه: دیدنی ترین جاذبه های گردشگری فلورانس

کوه آتشفشانی قلعه حسن علی

عکسی از کوه قلعه حسن علی

قلعه حسن علی اسم یک کوه آتشفشانی در بخش جنوب شرقی استان کرمان و در نزدیکی روستایی به همین نام؛ یعنی روستای حسن علی می باشد. بسیاری از زمین شناسان ایرانی بر این باورند که این کوه آتشفشانی دارای وسیع ترین دهانه آتشفشانی  و جریاناتی کاملا جوان و پویا می باشد که البته تاکنون خوشبختانه هیچ موردی جهت آغاز فعالیت های آتشفشانی این کوه استان کرمانِ کشورمان گزارش نشده است و هیچ فردی نیز اطلاعی در خصوص آخرین فوران این کوه آتشفشانی در دست ندارد.

رشته کوه آتشفشانی سهند

عکسی از کوه سهند

سهند نام یکی دیگر از بهترین کوه های کشورمان است که از ارتفاع 3707 متر برخوردار است به لحاظ جذابیت های نهفته در خود، معروف است به عروس کوه های ایران! کوه سهند نیز از دسته کوه های آتشفشانی در کشورمان بحساب می آید و در بخش جنوبی شهر تبریز واقع شده است. دامنه های رشته کوه سهند همیشه اقلیم مناسبی برای رشد و پرورش انواع و اقسام گونه های گیاهی نظیر: آلاله، شقایق صحرایی و همچنین لاله های واژگون بوده و هست و نمی توان از نقش پر رنگ آن، در جریان زندگی سایر مردمانی که در حوالی این رشته کوه آتشفشانی ایران مستقر شده اند؛ چشم پوشی کرد. لازم به ذکر است که در منطقه کوهستانی سهند تنها گونه های مختلف گیاهی به چشم نمی آیند و در این منطقه می توان با انواع و اقسام گونه هایی متفاوتی از جانوران نیز رو به رو شد.

کوه آتشفشانی شهسواران

عکسی از کوه شهسواران

این کوه آتشفشانی ایران در حدفاصل 110 کیلومتری از مرکز استان سیستان و بلوچستان؛ یعنی شهر زاهدان قرار گرفته است و با توجه به تاریخ مربوط به زمان فوران این پدیده آتشفشانی، باید بگوییم آخرین باری که کوه شهسواران فوران بزرگی را در منطقه ایجاد کرده است؛ مربوط می شود به دوازده میلیون سال پیش! البته ناگفته نماند با توجه به جا به جایی صفحات درون زمینی و همچنین وقوع زمین لرزه هایی خفیف در منطقه این کوه، عده ای از زمین شناسان اعتقاد دارند که کوه شهسواران به زودی فعالیت های آتشفشانی خود را بطور رسمی آغاز می کند و این در حالی است که تعداد دیگری از زمین شناسان بر این باور استوار هستند که هیچ گونه خطر آتشفشانی در حال حاضر برای این کوه را نمی توان متصور شد و کوه شهسواران فاقد هر گونه فعالیت آتشفشانی در منطقه می باشد.

کوه آتشفشانی دماوند

عکسی از کوه دماوند

دماوند نام مشهورترین کوه کشورمان است که از ارتفاع 5610 متری برخوردار است و در بخش جنوبی دریای خزر و در میان رشته کوه های البرز قرار گرفته است. این کوه استوار و سرشناس ایرانی از اعتباری بین المللی برخوردار است و بایستی آن را مترفع ترین کوه موجود در منطقه خاورمیانه بحساب آوریم. دماوند نیز همچون دیگر کوه های نامبرده شده در این مطلب از مجله گردشگری سِدره از جمله کوهستان های آتشفشانی ایران است که همه روزه خبرهای زیادی مبنی بر فعال و یا غیر فعال بودن آتشفشان داخلی آن در منطقه به گوش می رسد که البته تعداد بیشتری از این اخبار تنها جهت سرگرمی و یا افزایش منافع اقتصادی برای خبرگزاری هایشان می باشند. شایان به ذکر است که کوه دماوند نخستین جاذبه طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشورمان در تاریخ 30 تیرماه سال 1387 هجری شمسی می باشد.

کوه آتشفشانی تفتان

عکسی از کوه تفتان

تفتان نام یکی دیگر از کوه های نیمه فعال و آتشفشانی کشورمان است که درست در حدفاصل 100 کیلومتری از شهر زاهدانٰ واقع در استان سیستان و بلوچستان می باشد. ارتفاع این کوه دقیقا 4042 متر است و نام قله آتشفشانی آن نیز چهل تن قلمداد می شود. لازم است بدانید به این جهت از عبارت نیمه فعال برای این کوه آتشفشانی قرار گرفته در بخش جنوب شرقی ایران استفاده کرده ایم زیرا تقریبا در تمام طول سال می توان با حضور و نزدیک شدن به قله این کوه با بخارهای گوگردی که از 3 منافذ اصلی این کوه متصاعد می شوند، مواجه شد و در دور تا دور محیط آن نیز به تخته هایی از گوگرد دست پیدا کرد.

کوه آتشفشانی سبلان

عکسی از کوه سبلان

سومین کوه مرتفع ایران؛ یعنی کوه سبلان که در استان زیبای اردبیل قرار گرفته است به لحاظ فعالیت های درونی و آتشفشانی کاملا خنثی و بی خطر است. کوه سبلان از ارتفاع 4811 متری برخوردار است و به عنوان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی ایران در فهرست آثار ملی کشورمان نام آن به ثبت رسیده است. کوه سبلان به لحاظ شرایط اقلیمی و همچنین ویژگی های تفریحی نظیر برپایی پیست اسکی آلوارس در بستر آن تبدیل شده است به یکی از مقاصد فوق العاده دوست داشتی نزد اهالی اسکی و کوهنوردی که البته این تنها امتیاز مثبت این کوه بخش شمال غربی کشورمان نیست و می توان در ان با چشمه های مختلفی از آبگرم نیز مواجه شد. لازم به ذمر است که کوه سبلان از اهمیت های شایانی نزد مردم این منطقه از ایران برخوردار است و بسیاری آن را کوهی مقدس در نزد خویش می پندارند.

کوه آتشفشانی بزمان

عکسی از کوه بزمان

بزمان نام آخرین کوه آتشفشانی است که در این مطلب در خصوص آن صحبت خواهیم نمود. این کوه آتشفشانی در استان سیستان و بلوچستان قرار واقع شده است و بلندی آن 3497 متر بحساب می آید. کوه بزمان از دسته کوه های نیمه فعال کشورمان بحساب می آید که می توان در بازه های مختلف زمانی شاهد خروج مقادیر زیادی از گازهای مختلف دی اکسید کربن بر فراز قله آن باشیم. البته از قلم نیافتد که کارشناسان زمین شناسی هنوز هیچگونه خبری را مبنی را اینکه کوه بزمان قصد فوران دارد یا نه را منتشر نکرده اند!

در ادامه بخوانید: مقاصد توریستی پر طرفدار در صربستان

نظری داده نشده


نظری بگذارید...