سفری به سوی جاذبه های گردشگری گرگان | استان گلستان

شهر گرگان مرکز استان زیبای گلستان است که در بخش شمالی کشور عزیزمان ایران قرار گرفته است. وضعیت آب و هوای این شهر شمالی کشورمان معمولا همیشه معتدل و با کمی بارش های پراکنده همراه می باشد و می توان با کمی گشت و گذار در آن با جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی متعددی مواجه شد که قطعا در کنار فرهنگ بالای مردمان این خطه از ایران و همچنین خونگرمی و مهمان نوازی آنان از جمله دلایل شلوغی مرکز استان گلستان؛ یعنی شهر گرگان در تعطیلات پایانی سال و یا سایر اوغات فراغت گردشگران داخلی و خارجی این مرز و بوم می باشد. ناگفته نماند که گرگان دارای غذاهای فوق العاده خوشمزه و لذیذی نیز می باشد که توصیه می کنیم حتما در سفر خود به این شهر خوش منظره و توریستی ایران از آن ها نیز میل نمایید. در ادامه این مطلب با مجله گردشگری سِدره همراه شوید تا شما را با تعدادی از جذابیت های نهفته شده در شهر گرگان آشنا نماییم؛ به گرگان خوش آمدید!

پیشنهاد مطالعه: معرفی تعدادی از زیباترین مساجد ایران

مسجد جامع گرگان

عکسی از مسجد جامع گرگان

نخستین جاذبه گردشگری و توریستی بسیار جذاب و دیدنی موجود در شهر گرگان، مسجد جامع این شهر است که به گواهی تاریخ زمان ساخت آن مربوط می شود به قرن های پنجم و ششم هجری؛ یعنی زمانی که پادشاهان سلجوقی بر ایران حکومت می کردند. مسجد جامع گرگان نماد وحدت مردم این خطه از کشورمان و همچنین پرچم دار معماری اصیل و سنتی ایران است که به خوبی می تواند تمام اِلمان های معماری باستانی ایران را به بازدید کنندگان خود القا نماید. این مسجد بزرگ و باشکوه دارای یک فضای 1000 متری در جلوی خود به عنوان حیاط و همچنین چهار شبستان بزرگ در هر سوی حیاط خود می باشد. لازم به ذکر است که مسجد جامع گرگان در سال 1323 خورشیدی به دلیل بروز یک زمین لرزه بزرگ دچار خرابی های و ویرانی های متعددی شد که البته خیلی زود با درایت درست مسئولان وقت این شهر، عملیت بازسازی و مرمت آن آغاز شد و این بنای تاریخی استان گلستان دوباره احیا گردید.

آبشار لاملیچ

عکسی از آبشار لالملیچ

یکی از جاذبه های طبیعی و بسیار خوش منظره موجود در شهر گرگان، آبشار لاملیچ است که از ارتفاعی 81 متری برخوردار است و به لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز در فاصله مکانی 30 کیلمتری از غرب گیلان قرار گرفته است. این آبشار به این دلیل لاملیچ نامیده می شود که در حصاری از درختان ملیچ در دل یک طبیعت کاملا پویا و دست نخورده واقع شده است و به همین خاطر، توصیه می کنیم در سفر خود به شهر گرگان و بازدید از این جاذبه طبیعی جذاب حتما از افراد و راهنمایان محلی در طول مسیر منتهی به آبشار لاملیچ بهره گیری نمایید تا خدایی ناکرده در جنگل پیرامون این آبشار گم نشوید! فراموش نکنید که راه شما تا تماشای شکوه خیره کننده آبشار لاملیچ خیلی هم هموار نیست و بایستی در این بین از کفش های مناسب برخوردار باشید.

عمارت امیر لطیفی

عکسی از عمارت امیر لطیفی

این عمارت را بایستی در گروه اماکن تاریخی موجود در مرکز استان گلستان؛ یعنی شهر گرگان قرار دهیم. عمارت امیر لطیفی دارای مساحتی بالغ بر یک هزار مترمربع می باشد و همچون سایر بناهای دیگر ایرانی در ساخت آن از چوب، خشت، آجر، ملات ساروج و سیمان استفاده شده است. قدمت این عمارت برمی گردد به سال های حکومت شاهان قاجاری در مملکت ما و امروزه نیز در این عمارت باشکوه و دیدنی یک موزه جذاب جهت بازدید شما گردشگران و مسافران این شهر دایر شده است. توجه داشته باشید عمارت امیر لطیفی در پشت مسجد جامع گرگان قرار گرفته است و نام آن در فهرست آثار ثبت شده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشورمان نیز به چشم می خورد.

روستایی به نام زیارت

عکسی از روستای زیارت

به جرات می توان گفت روستای زیارت یکی از بهترین روستاهای نه تنها نواحی شمالی ایران بلکه در کل کشورمان بحساب می آید. این روستا دارای شرایط آب و هوایی ایده آل، اقلیم طبیعی بکر و چشمه آبگرم کاملا فعالی می باشد که سبب گشته بسیار از مردم عزیز کشورمان در حوالی این چشمه برای خود شروع به ساخت و ساز خانه های مسکونی نمایند. جالب است بدانید اسم زیارت به دلیل وجود امامزاده عبدالله در این روستا بر روی آن گذاشته شده است و قطعا تنها با حضور در محیط روستا می توان دلیل اینکه تعداد زیادی از گردشگران معتقد هستند روستای زیارت بهترین جای شهر گرگان می باشد را درک نمود.

بازار قدیمی نعلبندان

عکی از بازار نعلبندان

یکی از قدیمی ترین مکان های موجود در شهر گرگان که از حال و هوای توریستی و گردشگری در این شهر نیز برخوردار می باشد، بازاری است به نام نعلبندان که به گفته اهالی قدیمی شهر به دلیل وجود راسته نعلبندان که در آن زمان در این بازار فعالیت می کرده اند، بر روی این بازار قدیمی و بسیار قدمتی شهر گرگان گذاشته شده است. بازار قدیمی نعلبندان دارای قدمتی است که مربوط می شود به سال 375 هجری قمری و متاسفانه در حال حاضر خیلی از رنگ و بوی اصیل و با اصالت خود برخوردار نیست و آنطور هم که به نظر می رسد هیچ تلاش جمعی از سوی مسئولان شهر گرگان و یا حتی استان گلستان نیز جهت مرمت و بازسازی این بازار پر پیچ و خم قدیمی وجود ندارد. لازم به ذکر است اکنون شما عزیزان می توانید مایحتاج روزانه خود نظیر: میوه و سبزیجات، ماهی و خاویار و غیره را از بازار نعلبندان شهر گرگان خریداری نمایید.

پارک جنگلی ناهارخوران

عکسی از پارک جنگل ناهارخوران

ناهارخوران یک پارک جنگلی بسیار مشهور در ایران است که به دلیل برخورداری از اماکن اقامتی و رفاهی متعدد در آن می توان گفت یک مجموعه کاملا مناسب جهت اقامتی چند روزه در دل یک اقلیم کاملا طبیعی و اندکی استفاده از اکسیژن خالص موجود در این منطقه، خصوصا برای گردشگران و کسانی است که در کلانشهرهای صنعتی کشورمان روزگار خود را سپری می نمایند. در پارک جنگلی ناهارخوران تعدادی کافه رستوران، مکان اقامتی و همچنین فضاهایی مخصوص برپایی یک دورهمی کاملا دوستانه و خانوادگی نیز تعبیه شده است تا شما در کنار انواع و اقسام مختلفی از گونه های گیاهی و جانوری، تجربه چند روز زندگی در دل طبیعتی بکر را در طول سفر خود به مرکز استان گلستان؛ یعنی شهر گرگان بدست آورید.

کاخ موزه گرگان

عکسی از کاخ موزه گرگان

نخستین موزه گرگان در حقیقت اولین موزه احداث شده در کل بخش های شمالی کشورمان بحساب می آید که با حضور در آن شما می توانید با آثاری مربوط به باستان شناسی و همچنین تندیس 30 چهره برتر و برخاسته از استان زیبای گلستان مواجه شوید. کاخ موزه گرگان به دستور پهلوی اول؛ یعنی رضاشاه در سال 1317 هجری شمسی در کنار تعداد دیگری از کاخ ها و عمارت های بزرگ شهر گرگان که تقریبا همگی نیز در بهترین موقعیت های مکانی این شهر واقع شده اند، ساخته شد و بعدها خودِ شخص رضاشاه عنوان کرد که کاخ موزه گرگان یکی بهترین مجموعه های مجلل خاندان سلطنتی پهلوی در کل ایران بحساب آورده می شود. 

در ادامه بخوانید: جاذبه های گردشگری شهر زاگرب | کرواسی

نظری داده نشده


نظری بگذارید...