سفر به سوی دیدنی های لهستان

لهستان (Poland) کشوری است درست در بخش مرکزی قاره اروپا که پایتخت آن شهر ورشو نامیده می شود. جاذبه های گردشگری و دیدنی لهستان عموما از جنس تاریخی و طبیعی هستند و بیشتر تداعی گر گذشته ای هستند که در دورانی نه چندان دور در این سرزمین اروپایی حادث شده و رویدادهای مهم را نیز رقم زده است. کشور لهستان با توجه به جمعیت خود به عنوان هشتمین کشور پرجمعیت قاره اروپا شناخته می شود. این کشور از مکان های تماشایی و فوق العاده جذابی برخوردار است که اگر در ادامه این مطلب با مجله گردشگری سدره همراه شوید، ما به شما تعدادی از این جذابیت های توریستی را معرفی خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه:  جاذبه های گردشگری شهر مانیل

اردوگاه کار آشویتس | اوشویمچین

عکسی از اردوگاه کار آشویتس

نخستین مکانی که حتما پیشنهاد می کنیم در طی سفر خود به سرزمین لهستانی ها از آن دیدن کنید، اردوگاه کار اجباری آشویتس است. این اردوگاه در خلال جنگ جهانی و با تصرف لهستان به دست ارتش آلمان نازی ساخته شد و در طول فعالیتش نیز همیشه آبستن وحشتناک ترین وقایع انسانی نظیر سوزاندن انسان های زنده در کوره و یا خفه کردن آنان توسط اتاق گاز بوده است. در سال 1979 میلادی یونسکو این اردوگاه را با عنوان نماد بیرحمی انسان نسبت به سایر هم نوعان خویش عنوان کرد و نام آن را در فهرست میراث جهانی خود قرار داد. جالب است بدانید از اردوگاه کار آشویتس، سالانه چیزی در حدود 700 هزار نفر گردشگر بومی و غیر بومی لهستانی بازدید بعمل می آورند. ناگفته نماند این اردوگاه اجباری بزرگترین اردوگاه کار ایجاد شده توسط آلمان های نازی نیز در کل اروپا بوده است.

تپه های شنی اسکووینسکی | Slowinski Sand Dunes

عکسی از تپه های شنی اسکووینسکی

لهستان از بخش شمالی خود به دریای بالتیک منتهی می شود و به همین خاطر از گذشته های بسیار دور در این محدوده مکانی دارای یک پارک ملی به نام اسکووینسکی نیز بوده است که دلیل نام نهادن اسلواکی بر روی این مجموعه تفریحی و سرگرم کننده، وجود مردمانی از تبار اسلواکی ها در نواحی شمالی کشور لهستان بوده است. پارک ملی اسکووینسکی دارای شن های فوق العاده نرم و لطیفی است که با وزش بادهای شمالی مدام در حال حرکت و تغییر مکان هستند و به آنان شن های متحرک حتی نیز گفته می شود. این شن های شمالی در اثر تغییر شرایط جوی به کمک یکدیگر اشکل مختلفی را در پارک اسکووینسکی ایجاد می کنند که به آن ها تپه های شنی گفته می شود.

معدن نمک ‏Wieliczka‏ | کراکف ‏‏‏

عکسی از معدن نمک Wieliczka‏

Wieliczka‏ نام یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان است که با توجه به سابقه فعالیتی درج شده برای آن، می توان گفت حدودا از سده سیزدهم میلادی تا به امروز بشر مدام در حال استخراج و بهره وری از سنگ نمک آن بوده است. عملیات حفاری در معدن Wieliczka‏ به حدی طولانی بوده است که امروزه می توان در داخل آن با یک شهر وسیعی زیرزمینی مواجه شد. ناگفته نماند از دیگر جذابیت های موجود در این معدن که درست در فضای بیرونی شهر کراکف نیز واقع شده است، وجود تعداد بیشماری مجسمه نمکی است که روز به روز نیز بر تعداد آنان افزوده می شود و هنرمندان خوش ذوق و سلیقه با استفاده از سنگ نمک، شکل ها و طرح های جدیدتری را نیز ایجاد می کنند.

شهر قدیمی گدانسک | ‏Gdansk Old Town‏

عکسی از شهر قدیمی گدانسک

از دیگر جاذبه های ‏‏‏‎گردشگری موجود در کشور لهستان، باید به شهر قدیمی گدانسک اشاره نماییم. آنطور که در کتاب های مختلف تاریخی در خصوص این نقطه از کشور لهستان آمده است، شهر گدانسک از سده هفتم میلادی دارای ساکنانی بوده است و از سده چهاردهم میلادی نیز خانه های معمولی آن، جای خود را به ساخت انواع و اقسام قلعه های باشکوه و دژهای مستحکم دفاعی داده است. البته تعداد زیادی از این بناهای بزرگ و قدرتمند در سده 15 میلادی توسط شاه لهستان نابود شد و اکنون نیز تنها تعداد محدودی از این قلعه ها در شهر قدیمی گدانسک به چشم می خورد. ناگفته نماند که این شهر باستانی همیشه یکی از بزرگترین بنادر تجاری لهستانی ها از دیرباز تا کنون بشمار می آمده است.

میدان اصلی شهر کراکف

عکسی از میدان اصلی شهر کروکف

خیلی حیف است اگر به لهستان سفر کنید و از این میدان زیبا و جذاب بازدید بعمل نیاورید! قدمت میدان اصلی شهر کراکف مربوط به قرن سیزدهم میلادی است و به دلیل وسعت آن، بایستی آن را بزرگترین میدان شهری حال حاضر موجود در اروپا تلقی نماییم که البته از نظر تاریخی بودن نیز می تواند جزئی از 10 میدان شهری باستانی در این قاره بحساب آورده شود. این میدان که از جمله دیدنی ترین جاذبه های گردشگری لهستان است،‌ در سال 1555 میلادی دستخوش مرمت و بازسازی به سبک معماری رنسانس شد و اکنون نیز دور تا دور آن با کلیساهای باستانی، کاخ های سلطنتی و دیگر بناهای تاریخی پر شده است.

بازار باستانی پایتخت | ورشو

عکسی از بازار باستانی پایتخت

ورشو پایتخت و بزرگترین شهر لهستان است که در دل خود از یک بازار فوق العاده دوست داشتنی و تماشایی برخوردار می باشد. بازار باستانی ورشو دارای شهرتی بین المللی است و در داخل خود از نماد کشور لهستان که یک پری دریایی ساخته شده از جنس برنز است، حفاظت می کند. لازم به ذکر است بخش مرکزی این بازار در خلال جنگ جهانی دوم نابود شد و خیلی زود با به پایان رسیدن جنگ، مورد مرمت و بازسازی مجدد قرار گرفت. همچنین بد نیست بدانید که این بازار در حدود چیزی بالغ بر 500 سال به عنوان قلب فرهنگی لهستانی ها بحساب می آمده است.

جنگل‏Bialowieza ‎‏

عکسی از جنگل Bialowieza

Bialowieza‏ نام جنگلی است در بخش شرقی لهستان که درست در حدفاصل مرز این کشور با همسایه آن؛ یعنی کشور بلاروس واقع شده است. جنگل Bialowieza‏ تنها بخش بازمانده از جنگل هایی است که در روزگاران پیشین سهم قابل توجهی از قاره اروپا را در بر گرفته بودند و امروزه به دلیل توسعه کشورها و همچنین رخداد بلایای طبیعی، تنها بخش کوچکی از آنان به اسم جنگل Bialowieza‏ باقی مانده است. بد نیست بدانید که این جنگل دارای 800 گونه منحصر به فرد از گاومیش های اروپایی است که تحت حفاظت مستقیم نیز قرار دارند و و تنها در صورتی می توانید از این جنگل و جذابیت های درونی آن بازدید بعمل آورید، که نام خود را در یکی از تورهای گشت و گذاری مربوط به آن ثبت و ضبط نمایید.

قلعه مالبورک | ‏Malbork Castle

عکسی از قلعه مالبورک

اگر در سفر به لهستان سری هم به شهر مالبورک زدید،‌حتما از قلعه تاریخی و مستحکم این شهر دیدن فرمایید. قلعه مالبورک در سال 1274 میلادی توسط شوالیه های قسم خورده لهستانی به نام شوالیه های تتونیک ساخته شد. آنان با ساخت این قلعه شروع به جذب نیرو و ایجاد گروه های نظامی مختلف برای مقابله با دشمنان سرزمین مادری شان؛ یعنی لهستان کردند و به همین خاطر رفته رفته وسعت قلعه ساخته شده توسط خود را نیز گسترش دادند. با گذر زمان و رخداد جنگ جهانی دوم، این قلعه نیز همچون سایر بناهای تاریخی و ارزشمند لهستانی از خسارات جنگی در امان نماند و تقریبا نیمی از آن بطور تمام و کمال ویران شد که اکنون ویرانه های آن برای تماشای شما گردشگران عزیز باقی مانده است. اما با این حال، این قلعه هنوز هم یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی و گردشگری کشور لهستان بحساب می آید که نام آن توسط سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

قلعه واول | ‏Wawel Castle

عکسی از قلعه واول

واول نام یکی از مهمترین جاذبه های توریستی و گردشگری لهستان است. این قلعه در قرن چهاردهم میلادی با دستور مستقیمی از سوی پادشاه وقت لهستانی ها ساخته شد و اکنون نیز میزبان تنها قطعه برجای مانده از میراث سلطنتی لهستان؛ یعنی شمشیر مخصوص تاجگذاری شاهان این کشور است. قلعه واول به دلایل زیادی از جمله پیشینه تاریخی و همچنین جواهر ارزشمند و گرانقیمتی که در آن قرار گرفته است، تحت نظر تدابیر شدید امنیتی نیز می باشد.

دریاچه ماسوریان | ‏Masurian Lakeland‏

از دیگر نقاطی که سبب ایجاد تمایز میان جاذبه های گردشگری لهستان با دیگر کشورهای اروپایی شده است، منطقه آبی ماسوریان است که متشکل از چیزی در حدود 2000 دریاچه و حوضچه کوچک و بزرک آبی است. آب تمام این دریاچه ها توسط رودخانه های موجود در منطقه به حرکت در می آیند و سبب ایجاد سرسبزیِ مثال زدنی در داخل و حتی خارج منطقه ماسوریان نیز می شوند. دریاچه ماسوریان از امکانات رفاهی و اقامتی قابل قبولی نیز برخوردار است و سالانه هزاران نفر از گردشگران اروپایی و حتی جهانی خود را از اقصی نقاط این کره خاکی به این محدوده از کشور لهستان می رسانند و با قایق یا دوچرخه به گشت و گذار در این محدوده آبی می پردازند.

در ادامه بخوانید: ۹ جاذبه گردشگری پاریس فرانسه که نباید از دست داد

نظری داده نشده


نظری بگذارید...