سفر به عشق آباد و دیدنی های پایتخت ترکمنستان

عشق آباد نام پایتخت و بکی از توریستی ترین شهرهای جمهوری ترکمنستان است که درست در بخش آسیای مرکزی واقع شده است. شهر عشق آباد در نزدیکی مرز دو کشور ترکمنستان و ایران واقع شده است و به دلیل قرار گرفتن در ناحیه کوهپایه ای کوهی به اسم کوپه داغ از شرایط آب و هوایی مطلوبی نیز برخوردار است. در ادامه این مطلب با مجله گردشگری سدره همراه شوید تا شما را با تعدادی از بهترین مقاصد توریستی و همچنین جاذبه های گردشگری پایتخت ترکمنستان؛ یعنی شهر عشق آباد آشنا نماییم.

پیشنهاد مطالعه: مشهورترین جاذبه های گردشگری لهاسا

کاخ آغوزخان

عکسی از کاخ آغوزخان

اولین مکانی که پیشنهاد می کنیم در سفر به ترکمنستان و حضور در عشق آباد از آن بازدید بعمل آورید؛ کاخ ریاست جمهوری است کشور است که این بنای باشکوه در سال 1997 میلادی؛ یعنی درست پس از اعلام استقلال ترکمن ها از اتحادیه جماهیر شوروی ساخته شده است و اولین رئیس جمهوری هم که در آن استقرار یافته است، صفرمُراد نیازف بوده است. این کاخ از قسمت ها و بخش های دیدنی بسیاری برخوردار می باشد و به دلیل سکونت و محلب کار رئیس جمهور ترکمنستان در آن، شما گردشگران نمی توانید از تمام بخش هایش بازدید بعمل آورید.

موزه ملی تاریخ

عکسی از موزه ملی تاریخ

بعد از تماشای کاخ آغوزخان، نوبت بازدید به موزه ملی تاریخ عشق آباد می رسد که بی اغراق یکی از مهیج ترین و همچنین دیدنی ترین موزه های ترکمنستان بحساب آورده می شود و در آن می توان با آثار مختلفی همچون: گلیم و قالیچه، صنایع دستی، وسایل خانگی، سلاح، نقاشی، جواهرات، لباس و پارچه، اسناد تاریخی، مدال های این کشور و همچنین مسجمه های باستانی زیادی روبرو شد. شایان به ذکر است که در این موزه تعداد آثار بالغ بر 500 اثر تاریخی-قومیتی تخمین زده شده است.

بنای یادبود استقلال

عکسی از بنای یادبود استقلال

از دیگر جاذیه های توریستی شهر عشق آباد، پایتخت ترکمنستان باید به بنای یادبود استقلال این کشور در سال 1991 اشاره داشت که از سه قسمت پایین، سازه 91 متری بتنی و همچنین برج 27 متری ساخته شده از جنس استیل با روکش طلا تشکیل شده است. در طراحی این سازه از اِلمان های سنتی همچون روسری دختران ترکمنی و چادرهای عشایری مردم ترکمن نیز استفاده شده است. بد نیست بدانید در اغلب اوقات از بخش پایینی این برج به عنوان محل برگزاری نمایشگاه های مختلف استفاده شده است.

دنیای افسانه های ترکمن

عکسی از دنیای افسانه های ترکمن

این کلمات نام یکی از بزرگترین شهربازی های کشور ترکمنستان است که برای اولین بار در سال 2006 میلادی افتتاح شد و در آن می توان با چیزی بالغ بر 80 اسباب بازی جورواجور مواجه شد و حسابی از بودن و چرخیدن در آن لذت برد. ناگفته نماند از صفر تا صد پروسه طراحی سازه های این پارک را طراحان بومی ترکمنی انجام داده و برای طراحی برخی از اسباب بازی ها نیز از وسایل دیزنی لند استفاده کرده اند. سراسر این شهربازی بزرگ روایتگر داستان ها و افسانه های قدیمی ساکنان این نقطه از قاره کهن آسیا می باشد.

موزه فرش ترکمنی

عکسی از موزه فرش ترکمنی

گردشگران و مسافران علاقه مند به بازدید از موزه ها، می توانند در سفر خود به عشق آباد از موزه فرش ترکمن نیز بازدید بعمل آورند که در اصل یکی از موزه های ملی این کشور بحساب آورده می شود و می توان در آن با فرش های متعددی که از قرون وسطی تاکنون باقی مانده و قابل رویت نیز هستند، بازدید نمود. در این موزه از همه نوع فرشی رونمایی شده است که شاهکارترین آنان فرشی با ابعاد 193 مترمربعی است در سال 1941 میلادی توسط یک گروه 40 نفره بافته شده است.

بازار تولکوچکا

عکسی از بازار تولکوچکا

اهالی خرید و عاشقان گشت و گذار در بازار می توانند در سفرشان به پایتخت ترکمنستان؛ یعنی شهر عشق آباد از بزرگترین بازار این کشور تحت عنوان تولکوچکا نیز بازدید کنند و تمام محصولات مورد نیاز و همچنین سوغاتی های دلخواه خود را نیز از همین بازار با قیمت هایی بسیار مقرون به صرفه تهیه نمایند. بازار تولکوچکا در حدفاصل 30 دقیقه ای از شهر عشق آباد قرار گرفته و درست در بخش مرکزی خود از یک برج ساعتی نسبتا بلند نیز برخودار است که شما می توانید از بلندای این برج به تمام بخش های مختلف بازار اشراف کامل پیدا نمایید. بد نیست بدانید در بازار تولکوچکا هر یک از زمینه های فروشگاهی دارای بخشی جداگانه است که تمام غرفه های موجود در آن بخش نیز تنها موظف به فروش همان زمینه فروشگاهی مثلا لباس، روسری، محصولات دیجیتال و یا غیره می باشند.

طاق بی طرفی

عکسی از طاق بی طرفی

نمی شود از جاذبه های توریستی شهر عشق آباد صحبت کرد و هیچ اشاره ای به بنای طاق بی طرفی که در سال 1998 میلادی در این شهر ساخته شده است و نمادی از بی طرفی مطلق ترکمن ها از نزاع های پیشین خود می باشد، هیچ اشاره ای نکرد! طاق بی طرفی بنایی است که دارای ارتفاع 75 متری می باشد و مردم قدیمی عشق آباد به آن سه پایه نیز می گویند. در پایه های این بنا تعدادی آسانسور تعبیه شده است تا شما گردشگران عزیز را به سکوی بازدید این بنا برسانند تا بتوانید با نمایی متفاوت از سطح شهر عشق آباد مواجه شوید.

مسجد آزادی

عکسی از مسجد آزادی

مسجد ارطغرل قاضی یا همان آزادی یکی از تماشایی ترین جاذبه های گردشگری شهر عشق آباد است که از نظر شباهت ظاهری در فاصله کمی از مسجد کبود شهر استانبول در کشور ترکیه قرار دارد! وجود 4 مناره در کنار گنبد زیبا و هنری که برای تزئین فضای داخلی این مسجد به کار بسته شده است، سبب گشته تا بتوان نام آن را در کنار زیباترن مساجد جهان اسلام تلقی نماییم. این مسجد در سال 1998 میلادی ساخته شده است و از ظرفیتی 5000 نفری نیز برخوردار است. بد نیست بدانید به این جهت آن را مسجد ارطغرل قاضی می نامند؛ زیرا وی اولین پادشاه دودمان عثمانی بوده برای بزرگداشت وی این مسجد ساخته شده است.

در ادامه بخوانید: جاذبه های گردشگری و تاریخی موجود در روسیه

نظری داده نشده


نظری بگذارید...