در افغانستان از دیدن این اماکن غافل نشوید!

شاید در نظر اغلب ما ایرانیان افغانستان کشوری باشد مملو از قشر فقیر و همچنین کاملا آلوده به انواع و اقسام بیماری های مختلف در جهان که ناامیدی و شوربختی همه مردم این سرزمین را فرا گرفته و به همین خاطر هم هست که اغلب افغانی ها تن به مهاجرت به دیگر کشورهای دور و نزدیک برای داشتن زندگی بهتر می دهند! اما این تنها یک تصور غلط و کاملا اشتباه از شرایط زندگی در افغانستان است. در این کشور شما می توانید با بهترین خانه ها، بهترین خودروها و همچنین با بهترین و خوشرو ترین انسان های روی کره زمین مواجه شوید. ملت افغان از گذشته های بسیار دور همیشه تحت رنج و عذاب های ناشی از جنگ های سیاسی و همچنین نظامی بوده اند که عمده دلیل آن هم وجود موقعیت کاملا استراتژیکی این کشور در مسیر مهم تجاری دنیا؛ یعنی جاده معروف ابریشم بوده است. با این حال با تمام ناملایمتی های روزگار، افغانستان توانسته تاب بیاورد و از مهمترین اماکن و آثار بزرگ تاریخی خود به درستی حراست کند که اگر در ادامه این مطلب با مجله گردشگری سدره همراه شوید، می توانید با تعدادی از این جاذبه های مهم و فوق العاده دیدنی در کشور دوست و همسایه؛ یعنی افغانستان بازدید بعمل آورید.

پیشنهاد مطالعه: کیشیناو شهری جادویی در مولداوی

موزه ملی افغانستان | National Museum of Afghanistan

عکسی از موزه ملی افغانستان

اگر در سفر به افغانستان جویای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن پیشین این سرزمین کهن در جهان هستید، پیشنهاد می کنیم به عنوان اولین مقصد گردشگری خود حتما سری به موزه ملی این کشور که در پایتخت آن؛ یعنی شهر کابل واقع شده است، بزنید و از نزدیک با آثار نفیس و قدمت داری که هر کدام دارای جذابیت های تاریخی بسیاری هستند، بازدید بعمل آورید. بد نیست بدانید موزه ملی افغانستان در سال 1919 میلادی تاسیس شده و در گذشته های نه چندان دور عنوان بزرگترین موزه ملی دنیا را با خود یدک می کشیده است.

مسجد کبود | Shrine of Hazrat Ali

عکسی از مسجد کبود

اگر از دسته علاقه مندان بازدید از مکان های مذهبی و اسلامی در افغانستان هستید، توصیه می کنیم حتما از مسجد کبود شهر مزار شریف نیز بازدید کنید که یکی از مهمترین مساجد موجود در کل این کشور بحساب می آید و همه روزه مسلمانان زیادی از آن بازدید بعمل می آورند. فراموش نکنید ورود افراد غیر مسلمان به این مسجد ممنوع است و تعداد بیشماری از دوستان افغانستانی ما نیز به این دلیل در روزهای مختلف سال از مسجد کبود بازدید می کنند که معتقد هستند شاهِ شیران خدا، امام علی (ع) در همین مسجد به خاک سپرده شده است نه شهر نجف!

باغ بابر | babur Garden

عکسی از باغ بابر

بابر در اصل یک فضای سبز بسیار بزرگ با وستعی 11 هکتاری است که دربردارنده چهار باغ مختلف در خود می باشد. آنطور که در کُتب مختلف تاریخی در خصوص این بنا گفته شده است، بابر ساخته دست شاه مغولان در سال 1528 میلادی می باشد که از آن به عنوان یک تفرجگاه سلطنتی استفاده های فراوانی می شده است. این باغ در شهر کابل قرار گرفته و اکنون بزرگترین فضای سبز موجود در پایتخت افغانستان بحساب می آید.

گازارگاه | Gozargah

عکسی از گازارگاه

در بین گشت و گذارهای تفریحی خود از تماشای گازارگاه نیز غافل نشوید که محل دفن یکی از شناخته شده ترین چهره های دنیای معارف و شعر و شاعری؛ یعنی خواجه عبدالله انصاری است. این مکان نزد ملت افغانستان از ارزش و اعتبار بسیار زیادی برخوردار است و برای آن قدست و احترام بسیار زیادی قائل هستند. ناگفته نماند گازارگاه یکی از پرمخاطب ترین جاذبه های گردشگری کشور افغانستان نیز می باشد که در بخش شمالی شهر هرات واقع شده است.

بند امیر افغانستان | Band-e Amir National Park

عکسی از بند امیر افغانستان

چنانچه تمایل به دیدن یک مکان شگفت انگیز و کاملا طبیعی در کشور افغانستان کرده اید، تنها کافی است سری به ارتفاعات هندوکش در حوالی ولایت بامیان بزنید تا از چشم اندازهای خدادادی عجیب و غریب این نقطه از خاک کشور همسایه مان حسابی به وجد بیایید. در این ارتفاعات شما با 6 دریاچه کوچک و بزرگ مواجه خواهید شد که توسط سدهایی بلند میان آنان مرزبندی هایی صورت گرفته است. آب این دریاچه ها از چشمه های کوهستانی تامین می شود و همه جذابیت های موجود در این نقطه بود که دولت افغان را مجبور به اعلام وجود نخستین پارک ملی افغانستان کرد.

ارگ هرات | Herat Citadel

عکسی از ارگ هرات

کم لطفی است اگر به افغانستان سفر کنید و از بزرگترین ارگ تاریخی این کشور دیدن نکنید؛ ارگ هرات از جمله آثار برجای مانده از عصر سلطنت جهانی اسکندر مقدونی در افغانستان است که اتفاقا تا همین سال 2005 میلادی نیز از آن به عنوان یک مکان امن و استراتژیک نظامی استفاده می شد تا اینکه دولت افغان با اتخاد یک تصمیم درست، آن را از وضعیت نظامی خارج و به یک جاذبه جذاب توریستی و گردشگری تبدیل کرد. همانطور که از نام این بنا نیز مشخص است، شهر هرات میزبان آن می باشد.

منار جام | Minaret of jam

عکسی از منار جام

منار جام نام یکی دیگر از تاریخی ترین ابنیه موجود در کشور افغانستان است که در ناحیه کوهستانی ولایت غور قرار گرفته است. این منار از ارتفاعی 65 متری برخوردار است و به همین سبب بعد از قطب منار دهلی نو در کشور هندوستان، بلندترین منار خستی جهان بحساب آورده می شود که درست در محل تلاقی دو رود نامدار افغانی؛ یعنی رود جام و همچنین هریرود واقع شده است. طبق گفته محققان این بنا از قدمتی بالغ بر 900 سال برخوردار می باشد.

در ادامه بخوانید: قدیمی ترین جاذبه گردشگری جهان به اسم نارین قلعه

نظری داده نشده


نظری بگذارید...