جاذبه های گردشگری بوسنی و هرزگوین

بوسنی و هرزگوین کشوری است قرار گرفته در بخش شرقی قاره اروپا که پایتخت آن شهری است به نام سارایوو و مردمان آن عموما به سه دسته کروات ها، صرب ها و همچنین مسلمانان تقسیم می شوند. کشور بوسنی سال های زیادی را در جنگ و آشوب گذرانده است و امروزه با سفید شدن وضعیت نظامی در اقصی نقاط آن است که می توان در بوسنی و هرزگوین با خیالی آسوده به گشت و گذار پرداخت و از جاذبه های گردشگری آن بازدید بعمل آورد. به همین خاطر قصد کردیم تا در این مطلب از مجله گردشگری سدره به معرفی تعدادی از دیدنی ها و جاذبه های گردشگری این کشور جنگ زده بپردازیم تا اگر روزی قصد سفر به این نقطه از قاره اروپا را کردید؛ بدانید در بوسنی و هرزگوین چه جاهایی انتظار حضورتان را خواهند کشید.

پیشنهاد مطالعه:  گشت و گذاری دلچسب در میان دیدنی های بروکسل | بلژیک

سارایوو

عکسی از سارایوو

اولین مقصد جذاب توریستی و گردشگری برای تمام کسانی که به کشور بوسنی و هرزگوین سفر می کنند، پایتخت و بزرگترین شهر این سرزمین؛ یعنی سارایوو می باشد که البته تعداد زیادی از مردم اروپا بیشتر آن را با نام اورشلیم این قاره می شناسند و دلیل خود را نیز وجود قدمت و فرهنگی طولانی در این نقطه از کشور بوسنی قلمداد می کنند. در شهر سارایوو تقریبا همه چیز وجود دارد. از کافه ها و رستوران های کلاسیک و مدرن گرفته تا مکان های دیدنی و جاذبه های فوق العاده تماشایی که قطعا ارزش یکبار حضور در این شهر را برایتان خواهد داشت.

دریاچه مودراس

عکسی از دریاچه مودراس

یکی از بکرترین جاذبه های طبیعی و مکان های فوق العاده دوست داشتنی در بوسنی که معروف است به بهشت ماهیگیران، دریاچه مودراس نامیده می شود. جالب است بدانید این دریاچه تا سال 2005 میلادی تنها بستری کثیف از انواع و اقسام زباله های تر  و خشک مردم ساکن در مناطق پیرامون خود بود تا اینکه بالاخره دولت با تعاملی درست و پایدار با مردمان بومی مناطق پیرامون دریاچه مودراس توانست محیط این جاذبه طبیعی را پاکسازی کند و از آن یک جاذبه گردشگری و توریستی با کلی امکانات تفریحی و خاطره انگیز ایجاد نماید.

تونل جنگی

عکسی از تونل جنگی

یکی از عجیب ترین و شاید جذاب ترین موزه های موجود در کل قاره اروپا، تونل جنگی احداث شده توسط سربازان صربستان در دهه 1990 میلادی می باشد که صرفا از آن جهت انتقال تجهیزات نظامی میان دو محله مهم شهر سارایوو؛ یعنی محله Dobrinja و محله Butmir استفاده بعمل آورده می شده است. این تونل اکنون با همت دولت روی کار آمده بوسنی و هرزگوین تبدیل به یک موزه تماشایی برای عموم بازدید کنندگان داخلی و خارجی شده است که قطعا تداعی گر خوبی از گذشته نه چندان مطلوب این سرزمین می باشد.

پارک ملی Sutjeska

عکسی از پارک ملی Sutjeska

این پارک ملی یک از طبیعی ترین فضاهای سبز موجود در کل قاره اروپا بحساب می آید که البته بایستی آن را با در نظر گرفتن گفته های مسئولانش، یکی از اقلیم کاملا جنگلی موجود در کل این قاره بحساب آورد. لازم به ذکر است پارک Sutjeska دربردارنده بلندترین قله کشور بوسنی و هرزگوین؛ یعنی قله Maglic با ارتفاعی 8000 پایی می باشد. همچنین بد نیست بدانید این پارک درست در راستای مرز کشور بوسنی و مونته نگرو واقع شده است.

قلعه باستانی Herceg-Stjepan

عکسی از قلعه باستانی Herceg Stjepan

Herceg-Stjepan نام یک دژ تاریخی و فوق العاده ارزشمند در بوسنی و هرزگوین است که البته در حال حاضر تنها رو به خرابی ویرانی است و آنطور که مشخص است، هیچ همت جمعی برای احیای این بنای باستانی از سوی دولت و مسئولان ذی ربط کشور بوسنی وجود ندارد. بازدید از این قلعه دیدنی با دیواره های بلند آن می تواند برای همگان بسیار جالب و قابل تامیل باشد؛ منتها بایستی توجه داشته باشید که در این جاذبه تاریخی و دیدنی هیچگونه امکانات رفاهی وجود ندارد و به همین خاطر است بهتر است با برنامه ای از قبل تعیین شده به سراغ بازدید از آن بروید. ناگفته نماند قلعه Herceg-Stjepan در حوالی سال 1835 میلادی بود که دیگر از اهمیت برای سرزمین مادری خود ساقط شد.

فرودگاه زیرزمینی Zeljava

عکسی از فرودگاه زیرزمینی Zeljava

این یک جاذبه کمیاب و یا حتی بی مانند در کل دنیا می باشد که حتما بایستی در سفر به کشور بوسنی از آن بازدید بعمل آورید. فرودگاه زیرزمینی Zeljava در خلال سال های 1957 تا 1965 میلادی توسط نیروهای یوگسلاوی با هزینه ای گزاف به مبلغ حدودا 6 میلیون دلار ساخته شد. این فرودگاه با اینکه در طول زمان دچار ویرانی های بسیاری شده است اما هنوز هم از جذابیت های لازمه برای شما گردشگران و بازدید کنندگان عزیز برخوردار است و آنطور که معلوم است از 4 درگاه ورودی برای وارد شدن جت های جنگلی برخوردار بوده است. شایان به ذکر است فرودگاه نظامی Zeljava در سال 1990 میلادی با عقب نشینی نیروهای نظامی یوگسلاوی کاملا بلااستفاده در این کشور باقی مانده است.

آسیاب های آبی

عکسی از آسیاب های آبی

اگر در سفرتان به کشور بوسنی و هرزگوین، سری هم به شهر Jajce خواهید زد حتما از مجموعه آسیاب های آبی موجود در این شهر کوچک و تماشایی بازدید بعمل آورید. این جاذبه گردشگری و دیدنی متشکل شده است از 20 آسیاب آبی به همراه مناظری فوق العاده چشم نواز و خاطره انگیز!

قلعه Fortress Jajce

عکسی از قلعه Fortress Jajce

این قلعه متعلق است به سده چهاردهم میلادی که ابتدا توسط مجارستانی ها ساخته شد و سپس با روی کار آمدن حکومت عثمانی ها در کشور بوسنی رفته رفته تکمیل شد. این دژ جذاب حکومتی در بالای تپه واقع شده است. 

اهرام طبیعی بوسنی

عکسی از اهرام طبیعی بوسنی

شاید باورش کمی سخت باشد اما کشوری همچون بوسنی و هرزگوین دارای یکی از منحصر به فردترین جاذبه های طبیعی و قطعا توریستی و گردشگری جهان است که از آن به عنوان بزرگترین اهرام این هستی بی پایان یاد می شود. البته بسیاری از زمین شناسان بر این باور هستند که اهرام طبیعی بوسنی تنها یک امتیاز خدادادی به سرزمین بوسنی می باشد و هیچگونه دخل و تصرف انسانی برخلاف فرض عده ای از کاوشگران معتبر جهانی در آن دیده نمی شود.

پل قدیمی

عکسی از پل قدیمی شهر

در شهر Mostar که به لحاظ وسعت، پنجمین شهر بزرگ و البته اصلی ترین مرکز فرهنگی کشور بوسنی و هرزگوین بحساب می آید، یک پل قدیمی و فوق العاده دیدنی وجود دارد که سده شانزدهم میلادی توسط نیروهای عثمانی در این نقطه از کشور بوسنی ساخته شده است و امروزه تبدیل شده است به یکی از اصلی ترین نمادهای توریستی و گردشگری این سرزمین اروپایی؛ 

دریاچه های نمک

عکسی از دریاچه های نمک

و اما آخرین جاذبه توریستی و گردشگری کشور بوسنی و هرزگوین که در این مطلب از مجله گردشگری سدره به آن خواهیم پرداخت، دریاچه های نمک موجود در شهر توزلا می باشد که به ترتیب در سال های 2003 و 2008 و همچنین 2012 افتتاح شده اند و بی اغراق در سال پذیرای جمعی پنج هزار نفری از جمعیت مسافران و علاقه مندان این نقطه از قاره اروپا می باشند.

در ادامه بخوانید: دانستنی های سفر به کشور هزار جزیره مالدیو

نظری داده نشده


نظری بگذارید...