نکاتی در خصوص شهر یزد

یزد یکی از بهترین شهرهای توریستی و گردشگری ایران همراه با کلی جاذبه دیدنی و همچنین مردمانی خونگرم و مهمان نواز است که در این مطلب از مجله گردشگری سدره ما می خواهیم بطور اجمالی به یکسری از نکات مرتبط با این شهر خشتی و بیابانی کشور عزیزمان ایران بپردازیم. جالب است بدانید شهر یزد همچون پیشینه تاریخی خود از نام های مختلفی نیز در برهه های زمانی گوناگون برخوردار بوده است که از جمله آن ها می توان به شهر دارالعباده و یا ایستاتیس اشاره داشت. ایرانگردها و علاقه مندان بازدید از نواحی مختلف کشورمان توجه داشته باشند که شهر یزد قطعا یکی از مقاصد خاطره انگیز تا پایان عمر پُر بارشان برای آنان خواهد بود و محال ممکن است از سفر به شهر بادگیرها و شهر قنات و قنوت و قناعتِ‌ ایران در گذر زمان، پشیمان شوند! درادامه مثل همیشه با ما همراه باشید تا شما را با تعدادی از نکات خاص و ویژه مربوط به استان یزد آشنا نماییم.

پیشنهاد مطالعه: قدیمی ترین جاذبه گردشگری جهان به اسم نارین قلعه

نکاتی برتر در خصوص یزد

عکسی از استان یزد

 1. نام یزد از ریشه کلماتی همچون یزت، یشت و همچنین یسن گرفته شده است که به معنی ستایش، نیانش و پرستش و ایزد است. کلمه یزد در حقیقت یک لغت باستانی است که می توان با کمی مطالعه در کتب مختلف تاریخی با اسامی دیگری که به جای آن در طول تاریخ بر روی این خطه از ایران گذاشته شده بوده است، آشنایی پیدا کرد.
 2. جدی ترین نام این شهر پس از یزد، دارالعباده بحساب می آید که از سوی حاکمان سلجوقی در سال 504 قمری و پس از ظهور اسلام در ایران و گروییدن عموم مردم شهر یزد به آن، بر روی این شهر گذاشته شده است. بد نیست بدانید دارالعباده یعنی مکانی جهت عبادت!
 3. استان یزد دارای مرکزی است همنامِ خود که در بین دو کوه مستحکم و قدیمی در منطقه با نام هایی همچون: شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. لازم به ذکر است که شهر یزد در داخل یک دره بسیار گسترده و خشک استقرار یافته است.
 4. قدمت شهر یزد مربوط به آغاز حکومت ساساناین در ایران بوده و به همین جهت می توان در این شهر با بناهای تاریخی و اماکن باستانی فراوانی رو به رو شد.
 5. تاریخ دقیق تاسیس یزد به سال 1310 قمری باز می گردد.
 6. زبان مردم استان یزد فارسی روان با گویش شیرین یزدی است
 7. اصل و نسب یزدی ها به اقوام آریایی بر می گردد و در طول تاریخ کمتر خاندانی از این شهر با اقوامی غیر از آریایی وصلت کرده است.
 8. یزد دومین شهر تاریخی جهان پس از شهر ونیز در ایتالیا بحساب می آید.
 9. شهر یزد نخستین منطقه تمام خشتی حال حاضر دنیا می باشد.
 10. این خطه بیابانی و گرم ایران زمین دارای وسعتی بالغ بر 2490 کیلومترمربع است.
 11. وضعیت آب و هوایی یزد همانطور که می دانید کاملا گرم و خشک است و به ندرت می توان در این شهر شاهد بارش باران و یا برف بود.
 12. از تمام بخش های استان یزد در حال حاضر، تنها 28٪ غیر قابل استفاده قلمداد می شوند که علت آن هم نبود منابع آبی مغتنم، عدم وجود بارش های فصلی، گرمای بیش از حد موجود در این خطه و از همه مهمتر، اقلیم خشک و بیابانی آن است.
 13. در سفر به یزد خود به عینه می توانید با فاکتورهای جذابی در نمای کلی این شهر همچون بادگیرها، گنبدها، قنات ها و همچنین مناره های گوناگون مواجه شوید.
 14. شهر یزد در قرون هفتم و هشتم هجری به دلیل حمله وحشیانه مغولان به ایران، به یکی از امن ترین شهرهای کشور برای فرار دانشمندان و نخبگان به طرف آن تبدیل شد.
 15. با اینکه اکثر یزدی ها مسلمان هستند به اسلام ایمان آورده اند اما می توان در آن با پیروان دیگری همچون مسیحیان، زرتشتیان و یهودیان نیز رو به رو شد.
 16. مرکز استان یزد از جمعیتی ششصد هزار نفری برخوردار است و کل جمعیت استان نیز طبق آمار نزدیک به یک میلیون نفر گزارش شده است.
 17. در یزد منابع عمرانی حائز اهمیتی همچون معادن ماسه سنگ، آهن، مرمر، سرب و غیره واقع شده است که به لحاظ اقتصادی کاملا سودآور هستند.
 18. استان یزد با تمام شرایط گرم و خشک خود از 12 مجموعه فضای سبز گسترده برخوردار است و در کنار آن می توان با 153 پارک و فضای بازی کوچک در اقصی نقاط آن نیز مواجه شد.
 19. یزد در بین تمام استان های ایران از جایگاه پنجم در زمینه های صنعتی و قدرتی برخوردار است.
 20. میزان آلایندگی و ناپاکی هوای بخش های زیادی از استان یزد جدیدا زیاد شده است که دلیل آن ازدیاد و فعالیت گسترده واحدهای صنعتی در این خطه از کشورمان می باشد.
 21. یزد دارای چیزی بیش از سه هزار واحد صنعتی متمرکز و نیمه متمرکز در ایران است.
 22. از جمله صنایع کاملا فعال و پویای شهر یزد بایستی به: صنایع غذایی، صنایع فولاد و ذوب آهن، صنایع زرگری و طلاسازی، نساجی و فرش بافی، ذغال سنگ، کابل و فیبرنوری و همچنین کاشی و کاشیکاری اشاره داشت.
 23. استان یزد با درخشش محصلان خود در سال 1395 در کنکور سراسری کشور توانست برای بیست و دومین سال پیاپی به رتبه نخست میزان قبولی های استانی ایران در این آزمون سخت و دشوار دست پیدا کند.

در ادامه بخوانید: تماشایی ترین گلزارهای ایران

نظری داده نشده


نظری بگذارید...