از معماری کاخ سفید چه می دانید؟

در این مطلب از مجله گردشگری سِدره قصد پرداختن در خصوص معماری و داستان ساخت و ساز یکی از برجسته ترین سازه های کل دنیا؛ یعنی ساختمان باشکوه کاخ سفید را کرده ایم و می خواهیم کمی شما را با ماجرای شکل گرفتن چنین سازه عظیم و بزرگی که امروزه از آن به عنوان اصلی ترین مکان اقامتی رئیس جمهوری ایالات متحده و همچنین یکی از امن ترین ساختمان های دنیا در برابر خطرات طبیعی و غیر طبیعی یاد می شود، آشنا نماییم. لازم به ذکر است مطالب مربوط به کاخ سفید در چندین نوبت از سوی مجله گردشگری سِدره در آینده ای نه چندان دور منتشر خواهد شد که امیدواریم علاقه مندان به این سازه شگفت انگیز جهانی با مطالعه این دست از مطالب به اطلاعات کافی و مغتنمی در خصوص کاخ سفید واقع شده در ایالت واشینگتن دی سی (Washington D.C) دست پیدا نمایند. پس لطفا با ما در تمام این مطالب همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: دیدنی ترین دریاچه های ایالات متحده آمریکا

داستان تعیین پایتخت برای ایالات متحده آمریکا

عکسی از پایتخت ایالات متحده

حقیقت این است که در خلال سال های 1790 تا 1791 میلادی تلاش زیادی برای تعیین یک شهر به عنوان پایتخت کشور آمریکا صورت گرفت و در نهایت مسئولان عالی رتبه این کشور تصمیم گرفتند تا با فراخواندن طراحان و معماران برجسته دنیا، یک نقطه از خاک کشور خود را به عنوان پایتخت خود به جهانیان معرفی نمایند. طرح های بسیار متنوع و مختلفی از سوی مهندسان و طراحان سرشناس جهانی جهت احداث و یا انتخاب یک کدام از ایالت های سرزمین سرخپوست ها ارائه شد و در آخر این طرح مهندس پیِر شارل لافانت (Pierre L’Enfant) بود که از سوی مجمع عمومی آمریکا مورد تایید قرار گرفت. مهندس لافانات در طرح خود از احداث هیچ شهر تازه ای به عنوان پایتخت آمریکا صحبت نکرده بود و تنها گفته بود که می توان با کمی بازسازی و امروزی تر کردن شکل و شمایل ایالتی به اسم واشینگتن دی سی از آن یک پایتخت فوق العاده جذاب و تماشایی در دنیا ساخت؛ البته با تایید طرح و نظر وی، همین طور هم شد و این ایالت واشینگتن دی سی بود که از سوی مسئولان وقت آمریکایی به خصوص جورج واشینگتن (رئیس جمهوری آن موقع) به عنوان پایتخت رسمی دولت فدرال ایالت متحده شناخته شد. بد نیست بدانید مهندس لافانت خود از جمله مهندسان صاحب نام آمریکایی بود که البته بازسازی و مرمت واشینگتن دی سی سبب شهر چند برابری او در کل دنیا شد. پیر شارل لافانت بعد از ساخت بخش های زیادی از واشینگتن دی سی، به سراغ آباد کردن ایالت نیویورک رفت و تالار اصلی آن را به عنوان مجمع نشست کنگره آمریکایی ها طراحی نمود و سپس در سایر زمینه ها همچون: طراحی واحدهای پولی ایالات متحده، مدال های ارتش این کشور و همچنین بناهای باشکوه اشرافی جهت اسکان ثروتمندان آمریکایی فعالیت کرد.

لازم است بدانید پس از انتخاب واشینگتن دی سی به عنوان پایتخت آمریکا، تصمیم بر آن شد تا یک سازه بسیار رسمی و بزرگ نیز در داخل همین ایالت جهت انجام امور کشور داری تاسیس شود. در این مرحله نیز طرح های زیادی جهت ساخت چنین مکان دولتی و بسیار مهمی بدست جورج واشینگتن رسید که از بین 9 طرح برتر، سرانجام او با طرحی از سوی جمیز هوبان (James Hoban)، معماری ایرلندی موافقت کرد و در طول مراحل ساخت کاخ سفیدِ خود نیز بارها و بارها نقشه ها و تفکرات این ایرلندی مستعد را مطابق با سلیقه و نظر خود تغییر داد تا هر چه زودتر در طول حیاتش بتواند این بنای باشکوه و وسیع را افتتاح و در آن مشغول به کار شود. خالی از لطف نیست اگر بدانید که یکی از طرح های ساخت کاخ سفید را توماس جفرسون (Thomas Jefferson) ارائه کرده بود منتها با نام و نشانی مستعار برای اینکه شناسایی نشود! نکته حائز اهمیت در خصوص توماس جفرسون این است وی با گذشت زمان به مقام ریاست جمهوری ایالت متحده در بین سال هی 1801 تا 1809 میلادی تبدیل شود. با تمام این اوصاف بایستی انتخاب واشینگتن دی سی و ساخت کاخ سفید را مدیون تلاش های جورج واشینگتنی تلقی نمود که هیچگاه فرصت وارد شدن به بنای مورد علاقه خود را نیز بذست نیاورد و سبب شد تا جان آدامز (John Adams) به عنوان نخستین زئیس جمهوری باشد که کار خود را از کاخ سفید آغاز می کند. لازم به ذکر است پرزیدنت آدامز پس از جورج واشینگتن، دومین رئیس جمهوری ایالات متحده در طول تاریخ بوده است.

معمار کاخ سفید که بود؟

عکسی از ساخت کاخ سفید

پیر شارل لافانت با حمایت های بی دریغ جورج واشینگتن درصدد ساخت و ایجاد پایتخت مخصوص و منحصر به فرد آمریکایی برآمد و توانست خیلی زود در بین سال های 1790 تا 1791 میلادی بخش اعظمی از ایالت واشینگتن را که تا آن زمان با اسم دیگری در نقشه جغرافیایی ایالات متحده مشخص شده بود را بازسازی و آماده به رسمیت شناختن به عنوان پایتخت مردم آمریکا نماید. وی برای تاسیس کاخ سفید دست به دامن تخیل لامنتهی خود شد و در اندیشه هایش به این فکر می کرد که اگر بشود یک عمارت همچون قصرهای سلطنتی که از بزرگترین خانه های کل ایالت نیز حداقل 5 برابر بزرگتر باشد، ساخته شود چقدر می تواند در وجه به رسمیت شناختن واشینگتن دی سی موثر واقع شود! فکر و ایده کاملا خام مهندس لافانت با دستور مستقیمی از سوی نخستین رئیس جمهور آمریکایی ها؛ یعنی پرزیدنت واشینگتن خیلی زود به واقعیت بدل گشت و لافانت توانست با دستانی گشوده به انجام تک تک مراحل جیمز هوبان بپردازد و سرانجام عمارتی که امروزه آن را با نام کاخ سفید می شناسیم، در حوالی رودخانه پوتیمیک بنا نماید.

برکناری مهندس لافانت

عکسی از کاخ سفید

لافانت در گام های نخست به اجرا درآوردن پروژه انتخاب پایتخت و همچنین بنا کردن کاخی بزرگ و باشکوه برای انجام امور دولتی و حتی اسکان رئیس جمهور وقت ایالات متحده در آن، از محبوبیت بسیار بالایی هم در بین اهالی قدرت برخوردار شده بود و هم در قلب مردم عادی آمریکا از جایگاه بسیار والایی بهره می برد تا اینکه به تدریج پروژه های در حال ساخت وی مستلزم اختصاص دادن هزینه های گزافی از بودجه و دارایی های آمریکا شد! در این هنگام درست همانند سقوط از نزدیکی های فتح یک قله، خیلی سریع پیر شارل لافانت تبدیل به یک چهره غارتگر و حتی غیر بومی برای دولتمردان کنگره فدرال ایالات متحده شد و مخالفان وی از آن موقع به بعد تمام تلاش خود را به کار بستند تا با رای زنی های فراوان، تعداد مخالفان لافانت را بیش از پیش افزایش دهند. مهندس لافانت نیز که تنها از دنیای ساخت و ساز سر رشته داشت و کاملا فاقد دانش سیاسی برای پیروزی در این میدان بود؛ با اینکه از حمایت های بی دریغ و شایان جورج واشینگتن نیز برخوردار شده بود اما خیلی زود از مجبور به پذیرش اتهمات ریز و درشتی شد که به وی و سایر همکارانش نسبت داده شده بود. با کنار رفتن لافانت از پروژه واشینگتن دی سی و سایر سازه ها و بناهایی که قرار بود در یک بازه زمانی مشخص در این ایالت آمریکایی بسازد، کار بدست اندرو الیکوت و برادر وی افتاد. 

این دو برادر که در آن زمان ملقب به سگ های وفادار توماس جفرسون بودند، از بحبوحه کنار کشیدن معمار و مهندس فرانسوی پایتخت آمریکایی ها؛ یعنی لافانت نهایت استفاده را بردند و توانستند با حیله و حقه های فراوان تمام طرح ها و پروژه های در حال احداث لافانت رو درست همانند آنچه او می خواست را این بار با اسم و رسم خود به پابان برسانند و چون از حمایت مستقیم توماس جفرسون در دنیای سیاست های آمریکایی برخوردار بودند، احدی حتی جرات گفتن یک پیشنهاد کاملا دوستانه به برادران الیکوت را نیز نداشت و به این طریق تمام زحمات لافانتِ خوش باور که در دنیای پر رمز و راز آمریکایی ها، سربازی بود در کنار جورج واشینگتن از میان رفتن و این توماس جفرسون بود که توانست با قدرت نصفه و نیمه خود، در جنگی نابرابر مهندس خوش ذوق رئیس جمهور نخست ایالات متحده را کاملا کنار بزند.

جالب است بدانید لافانت که دیگر کاری در ایالت متحده آمریکا نداشت و تقریبا آبروی کاری خود را نیز در ابعاد بین المللی از دست داده بود، بدون کوچکترین دریافتی چه برای خود و چه برای آن دسته از مهندسان و کارگرانی که با وی در پروژه کلان واشینگتن دی سی همکاری می کردند، مجبور به خروج از سرزمین آمریکایی ها توسط کنگره فدرال این کشور که در اصل توماس جفرسون مسئولیت آن را بر عهده داشت، شد و تا آخر عمر خود نیز به دنبال طلبه اش بود تا اینکه در سال های پایانی حیاتش موفق به دریافت دستمزدش شد اما خیلی زود متوجه شدن که بنابر بدهی اش که روز به روز بر مبلغ آن نیز افزوده می شد؛ بایستی کل مبلغ دریافتی را مجددا به سازمان بودجه و دارایی ایالات متحده باز گرداند.

در ادامه بخوانید: تاریخچه و نامگذاری کاخ سفید

نظری داده نشده


نظری بگذارید...