اسلوونی و جاذبه های گردشگری آن

اسلوونی (Slovenia) کشوری است در بخش مرکزی اروپا که پایتخت و بزرگترین شهر آن، لیوبلیانا نامیده می شود. کشور اسلوونی درست در مجاورت رشته کوه های آلپ قرار گرفته است و به همین خاطر در اغلب ماه های سال دارای شرایط جوی کوهستانی می باشد. اسلوونی از جذابیت های گردشگری و اماکن دیدنی متعددی برخوردار است و می توان در سفر به این کشور حاضر در منطقه بالکان از اروپا با کلی جاذبه دوست داشتنی و تفریحاتی مواجه شد. گردشگران و بازدید کنندگان عزیز توجه داشته باشید با اینکه اسلوونی به عنوان یک مقصد توریستی تاپ در کل دنیا بحساب آورده نمی شود، اما ما قصد داریم تا در این مطلب از مجله گردشگری سدره با پرداختن به تعدادی از جاذبه های گردشگری این کشور، قدری بیش از پیش شما را با جنبه های توریستی و تفریحی موجود در اسلوونی آشنا نماییم.

پیشنهاد مطالعه:  آلبانی و 5 نقطه مهم در پایتخت آن تیرانا

شهر لاشکو

عکسی از شهر لاشکو

اسلوونی شهرهای مختلفی دارد که شهر لاشکو از آرامش بخش ترین آن ها بحساب می آید. در شهر لاشکو شما می توانید به راحتی خستگی ناشی از انجام سفر به کشور اسلوونی را از جسم و جانتان خارج نمایید. در حمام های آبگرم لاشکو استحمام کنید و از خواص درمانی این قبیل آب های جهانی حسابی لذت ببرید. شایان به ذکر است که سالانه گردشگران زیادی تنها جهت استحمام در چشمه های منحصر به فرد آبگرم شهر لاشکو، راهی این شهر کوچک و خوش منظره می شوند.

لوگارسکا دولینا

عکسی از لوگارسکا دولینا

لوگارسکا دولینا نام یک دره در دل کوه های آلپ است که طبق اسناد و مدارک تاریخی، بایستی قدمت آن را مربوط به آغاز عصر یخبندان در دنیا بدانیم! دره لوگارسکا دولینا از سه بخش پایینی، میانی و بالایی برخورار است. در بخش های پایینی و میانی این دره می توان با دشت ها و چمنزارهای همواری مواجه شد و در آنان به گشت و گذاری مفرح پرداخت و در بخش بالایی این دره نیز با اقلیمی کاملا جنگلی مواجه شد که البته در حال حاضر این بخش از دره لوگارسکا دولینا تبدیل به یک پارک جنگلی جذاب برای شما گردشگران داخلی و خارجی کشور اسلوونی شده است.

موزه رگاتک

عکسی از موزه رگاتک

رگاتک موزه ای است با فضایی باز در اسلوونی که در داخل یک مزرعه استقرار یافته است و می توان در طی بازدید از بخش های مختلف این موزه، با کارگاه های مختلفی نیز مواجه شد و حتی در صورت تمایل در کنار سایر کسانی که در این کارگاه ها مشغول به کار هستند؛ قدری به سبدبافی، پخت نان و همچنین ساخت زیورآلات پرداخت. گردشگران و علاقه مندان موزه فضای باز رگاتک توجه داشته باشند که در این موزه یک بنای قدیمی نیز وجود دارد که مطابق با سبک معماری رنسانس ساخته شده است و می توان با حضور در بستر آن، به شناخت جامعی از زندگی مردم اسلوونی در سده هجدهم میلادی دست پیدا کرد.

شهر بِلد

عکسی از شهر بلد

حرف و حدیث های زیادی در خصوص کشور اسلوونی در کل دنیا به گوش می رسد که سرزمین پریان با جنگل های انبوه و قصرهایی سحرآمیز از بقیه این روایات جدی تر به نظر می رسند! شهر بلد یکی از نقاطی است که درست بر این سخنان صحه می گذارد. در بلد شما با چشم اندازهای مختلفی مواجه می شوید که قطعا تنها می توانید در همین نقطه از کشور اسلوونی با چنین مناظری رو به رو شوید. در این شهر یک دریاچه وجود دارد که درست در مرکز آن جزیره ای به چشم می خورد. در داخل جزیره این دریاچه یک کلیسای باستانی نیز استقرار یاقته است که قطعا بازدیداز ان برای شما گردشگران ماجراجو نمی تواند خیلی خالی از لطف بوده باشد. ناگفته نماند که در شهر بلد پیست مخصوص دوچرخه سواری و همچنین اسکی نیز وجود دارد تا شما گردشگران عزیز بتوانید از تک تک لحظاتون در شهر بلد، بهترین استفاده را نمایید.

پارک ملی تریگلاو

عکسی از پارک ملی تریگلاو

تریگلاو نام تنها پارک ملی کشور اسلوونی در بخش شمال غربی منطقه جولیان از رشته کوه های آلپ می باشد که نام خود را از بلندترین قله این کشور؛ یعنی قلعه تریگلاو (Triglav) گرفته است. لازم به ذکر است که این پارک ملی با هیچ ساختمانی محدود نشده است تا شما بتوانید با منظره کامل و چشم نوازی از آن مواجه شوید.

گذرگاه ورشیک

عکسی از گذرگاه ورشیک

ورشیک نام گذرگاهی است کوهستانی با قدمتی مربوط به به اوایل سده بیستم میلادی و ارتفاعی بالغ بر 1500 متر که در بخش جولیانِ رشته کوه آلپ واقع شده است. بد نیست بدانید این گذرگاه به دلیل وسعت خود از منطقه جولیان تا دره سوچا معروف به جاده روسی است که عمدتا از سوی کوهنوردانی که قصد فتح قله های مرتفع این ناحیه را دارا می باشند، مورد توجه قرار می گیرد.

منطقه وگل

عکسی از منطقه وگل

با اینکه اسلوونی حتی در فصل تابستان هم دارای مناطق مناسبی برای انجام تمام ورزش های زمستانی بحساب می آید و می توان بخش های مختلفی از آن را پیدا کرد که سراسر پوشیده از برف هستند اما هیچگاه نام آن را به عنوان یک مقصد مناسب زمستانی نمی توان در بین تمامی کشورهای مخصوص به این نوع از تفریحات بحساب آورد. با تمام این اوصاف پیشنهاد می کنیم چنانچه تمایل به اسکی و یا سایر تفریحات زمستانی در کشور اسلوونی را کرده اید، سری به منطقه وگل (Vogel) که درست بر بلندای دریاچه بوهینجی قرار گرفته است، بزنید و از امکانات موجود در این منطقه نهایت استفاده را ببرید.

قلعه پریجاما

عکسی از قلعه پریجاما

پریجاما نام یک قلعه 700 ساله است که در داخل یک غار صخره ای به بلندی 120 متر قرار گرفته است و می توان گفت یکی از شاهکارهای معماری در کشور اسلوونی بحساب می آید. جالب است بدانید در گذشته قلعه پریجاما محل سکونت یک مرد شریف و فوق العاده مشهور در سرزمین اسلوونی ها بوده است به نام ارازم لوگر (Erazem Lueger) که همچون رابین هود، از مال و منال اشراف و خانواده های ثرتمند اسلوونیایی دزدی می کرده است و آن را در بین فقرای این کشور تقسیم می نموده است. ناگفته نماند که این قلعه یکی از جاذبه های گردشگری مهم در کشور اسلوونی است که می توان با سفر و بازدید به آن در ماه جولای از نمایش مسابقات قرون وسطایی حسابی به وجد آمد.

رودخانه و دره سوچا

عکسی از رودخانه و دره سوچا

یکی از بکر ترین مناطقی که شما می توانید در سفر خود و همراهانتان به کشور اسلوونی با آن مواجه شوید، منطقه موسوم به سوچا است که از یک دره و رودخانه تشکیل شده است. در منطقه سوچا امکانات مختلف تفریحی و توریستی واقع شده است که از جمله آنان می توان به: قایق سواری در بستر رودخانه، پاراگلایدر سواری، اسب سواری بر روی یال های دره، پیاده روی، دوچرخه سواری و همچنین پیاده روی اشاره کرد.

شهر ماریبور

عکسی از شهر ماریبور

یکی از مهمترین مورادی (Maribor) که سبب شهرت بسیار اسلوونی در دنیا شده است و ما به دلایلی از آوردن نام آن در بخش ابتدایی مطلب خودداری کرده ایم، شراب اسلوونی است. بهترین شراب های این کشور را می توان در شهر ماریبور پیدا کرد. شهر ماریبور دارای بزرگترین تاکستان های موجود در کل دنیا می باشد که می توان بخش زیادی از این تاکستان ها را در بخش میانی این شهر با جنگل های پورهورج مشاهده کرد. گردشگران و علاقه مندان سفر به شهر ماریبور توجه داشته باشید که این شهر دومین شهر بزرگ موجود در کشور اسلوونی است که اتفاقا در سال 2012 نیز به لقب پایتخت فرهنگی اروپا دست پیدا کرده است. شایان به ذکر است که سالانه جشنواره شراب کشور اسلوونی در همین شهر برگزار می شود و می توان در طب این فستیوال با مراحل آماده سازی شراب ناب اسلوونیایی آشنایی پیدا نمود.

شهر پیران

عکسی از شهر پیران

پیران (Piran) نام شهری است ساحلی در کرانه دریای آدریاتیک که می توان آن را نمونه ای مشابه همچون شهر ونیز از کشور ایتالیا خواند. در شهر پیران شما می توانید اوقات خوشی را سپری نمایید و با کمی گشت و گذار در کوچه و پس کوچه های این شهر، از جاذبه های گردشگری آن نظیر کلیسای سنت جرج که بر روی یک تپه بلند در داخل شهر قرار گرفته است، بازدید بعمل آورید.

شهر لیوبلیانا - پایتخت کشور اسلوونی

عکسی از شهر لیوبلیانا

و اما مهمترین نقطه گردشگری موجود در کشور اسلوونی، پایتخت و بزرگترین شهر آن؛ یعنی لیوبلیانا (Ljubljana) است. در این شهر تاریخی و فوق العاده مهم برای مردم اسلوونی شما می توانید با چشم اندازها، موزه ها،‌ تندیس های افسانه ای و همچنین قصر لیوبلیانا رو به رو شوید که قطعا تماشای آن برای هر گردشگر و مسافری می تواند بسیار جذاب و فراموش نشدنی قلمداد شود.

در ادامه بخوانید: تماشایی ترین گلزارهای ایران

نظری داده نشده


نظری بگذارید...