کمی با دیدنی های شهر ریکیاویک | پایتخت ایسلند

ایسلند (Iceland) شمالی ترین کشور موجود در کل قاره اروپا است که پایتخت و بزرگترین شهر آن، ریکیاویک نامیده می شود. شهر ریکیاویک یکی از شهرهای دوست داشتنی و فوق العاده جذابِ اروپایی بشمار می رود که می توان در آن با جاذبه های گردشگری و دیدنی های بی همتایی رو به رو شد. فراموش نکنید بهترین جایی که در دنیا می توان کمی در خصوص وایکینگ های دلاور اطلاعات بدست آورید، همین نقطه از کشور سردسیری همچون ایسلند می باشد. پس مثل همیشه در ادامه این مطلب از مجله گردشگری سدره نیز با ما همراه شوید تا قدری بیش از پیش در خصوص مقاصد توریستی موجود در پایتخت ایسلندی ها اطلاعات بدست آورید.

پیشنهاد مطالعه:  مقاصد توریستی اسلواکی | شهرهای گردشگری و دیدنی آن

کلیسای Hallgrimskirkja‏

عکسی از کلیسای Hallgrimskirkja

نخستین دیدنی موجود در شهر ریکیاویک، کلیسایی است به ارتفاع 75 متر که درست در بخش مرکزی این شهر قرار گرفته است. این کلیسا در حال حاضر بلندترین و همچنین بزرگترین کلیسای کل کشور ایسلند تلقی می شود و می توان آن را به عنوان یکی از مرتفع ترین سازه های این کشور سردسیر اروپایی نیز قلمداد کرد. معماری به کار رفته در ساخت کلیسای Hallgrimskirkja‏ بگونه ای است که شما بازدید کنندگان می توانید نمادی از کوه ها، یخچال ها و همچنین صخره ها را در ظاهر بیرونی این کلیسا مشاهده نمایید. شایان به ذکر است آغاز مراحل ساخت کلیسای Hallgrimskirkja‏ به سال 1945 میلادی باز می گردد و به گواهی تاریخ اتمام این مراحل نیز در حدود 41 سال به طول انجامیده است.

تندیس خورشید مسافر

عکسی از تندیس خورشید مسافر

خورشید مسافر یکی از مجسمه های تماشایی و فوق العاده مشهورِ شهر ریکیاویک است که در سال 1990 میلادی از آن رو نمایی شده است و توانسته در یکی از مسابقات مربوط به تندیس های قرار گرفته در فضاهای باز نیز موفق به دریافت جایزه شود. تندیس خورشید مسافر در حوالی ساحل اطلس واقع شده است و طبق صحبت های خالق خود، به این دلیل ساخته شده است که او معتقد بوده در سالیان بسیار دور ساکنین این نقطه از خاک ایسلند به دنبال خورشید آمده در چنینی مکانی اقامت پیدا کرده اند. از قلم نیافتد که مجسمه خورشید مسافر به پاس بزرگداشت 200اُمین سالگرد تاسیس شهر ریکیاویک در تاریخ گفته شده ساخته شده است.

موزه ملی ایسلند

عکسی از موزه ملی ایسلند

یکی از بهترین مکان های موجود در پایتخت کشور ایسلند؛ یعنی شهر ریکاویک موزه ای است که در آن بیش از 2000 اثر تاریخی و باستانی نگهداری می شود. این موزه که از آن به عنوان موزه ملی و اصلی ایسلندی ها نیز در دنیا یاد می شود، از سال 1863 میلادی فعالیت های خود را آغاز کرده است و می توان در آن با هر آنچه مربوط به گذشته این سرزمین اعجاب انگیز است؛ همچون: شمشیر های قدیمی، تندیس های برنزی از خدایان نورس ها، مجسمه های مومی وایکینگ ها و غیره را بازدید کرد.

ساختمان پرلان

عکسی از ساختمان پرلان

ساختمان پرلان که برخی از اهالی شهر ریکیاویک آن را با عنوان ساختمان مروارید نیز می شناسند، یکی از سازه های اصلی و نمادهای توریستی و گردشگری این شهر ایسلندی بحساب می آید که می توان با حضور در طبقات مختلف آن خصوصا طبقه چهارم که از شش جهت دارای تلسکوپ های منحصر به فردی است، خود به عینه شاهد زیبایی های بصری موجود در پیرامون این نقطه از کشور ایسلند شوند. لازم به ذکر است این ساختمان بر روی یکی از تپه های بلند شهری قرار گرفته است و می توان در طبقه آخر آن با یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین رستوران های شهر ریکیاویک رو به رو شد. همچنین بد نیست بدانید که این ساختمان از یک سالن بزرگ جهت برگزاری کنسرت و یک مکان نمایشگاهی چشم نواز نیز برخوردار می باشد.

ساختمان هارپا

عکسی از موزه هارپا

دیگر سازه ای که قطعا در سفر به شهر ریکیاویک توجه شما را به خود جلب می نماید، ساختمان هارپا می باشد که مطابق با سبک معماری خاصی و تماما از شیشه های رنگی ساخته شده است. این ساختمان اگرچه از قدمت خیلی زیادی برخوردار نیست و یکی از جدید ترین ساختمان های ساخته شده در پایتخت کشور ایسلند؛ یعنی شهر ریکیاویک است اما می توان آن را یکی دیگر از نمادهای اصلی این شهر توریستی و گردشگر پسند اروپایی تلقی نمود. گردشگران و بازدید کنندگان عزیز توجه داشته باشند که ساختمان هارپا در سال 2011 میلادی تاسیس شده است.

موزه ساگا

عکسی از موزه ساگا

ساگا موزه است کاملا اختصاصی در خصوص نورس ها یا همان وایکینگ های شجاع که البته به تعبیری وحشی ترین جنگاوران تاریخ بشر بشمار می آیند. در موزه ساگا هر گردشگر و بازدید کننده ای می تواند با تعداد زیادی از مجسمه های مومی شکلِ وایکینگی مواجه شود و از سبک و سیاق زندگی آنان در سده 9 و 10 میلادی به اطلاعات مغتنمی دست پیدا نماید. البته فرتموش نکنید که در این موزه جذاب و دیدنی زندگی آن دوران سایر مردم نواحی شملی قاره اروپا نیز به تصویر کشیده شده است.

نمایشگاه آتشفشان ها

عکسی از نمایشگاه آتشفشان ها

جالب است بدانید با اینکه ایسلند به لحاظ وسعت و بزرگی از مساحت خیلی زیادی برخوردار نیست اما دارای بیشترین تعداد قلعه های آتشفشانی در بستر خود می باشد! طبق آمار در کشور ایسلند چیزی نزدیک به 200 قله آتشفشانی فعال و نیمه فعال وجود دارد که هر کدامشان در بازه زمانی بین 3 تا 5 سال فرصت فوران پیدا می کنند و به همین خاطر می توان سرزمین ایسلندی ها را مهد آتشفشان های کل دنیا خطاب کرد. به همین دلیل در پایتخت این کشور؛ یعنی شهر ریکیاویک یک نمایشگاه کلی در خصوص آتشفشان ها دایر شده است که بر خلاف سایر نمایشگاه ها می توان از نزدیک تمام اجسام و مواردی که در آن موجود می باشد را در دست گرفته و لمس کنید و یا حتی در بخش نمایش این مکان با فیلم های سینمایی ویژه ای در خصوص آتشفشان ها و فوران های آتشفشانی مواجه شوید.

خیابان Laugavegur‏

عکسی از خیابان Laugavegur‏

Laugavegur‏ نام یکی از اصلی ترین خیابان های شهر ریکیاویک است که می توان در تمام طول آن با فروشگاه ها و مراکز بزرگ خرید مواجه شد و به تمام آنچه که در کشور ایسلند تولید می شود و موجود است، دست پیدا کرد. شاید بد نباشد بدانید که اسم این خیابان به معنای مسیر شستشو تلقی می شود؛ چرا که در گذشته در انتهای این خیابان چشمه جوشانی وجود داشت که مردم آن دوران از این چشمه جهت تمیزی و شستشوی البسه خود استفاده می کرده اند. همچنین ناگفته نماند که این خیابان دارای تعداد زیادی از رستوران ها و سالن های غذاخوری برجسته نیز می باشد که قطعا لذت قدم زدن در بستر خود را برای شما گردشگران و مسافران شهر ریکیاویک دو چندان خواهد کرد.

موزه فضای باز آربائر

عکسی از موزه فضای باز آربائر

این موزه نیز یکی دیگر از مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی موجود در شهر ریکیاویک است که می توان در آن با سبک و سیاق زندگی مردمان گذشته کشور ایسلند رو به رو شد و از نوع فرهنگ و پوشش آن ها در گذشته آشنایی پیدا کرد. خالی از لطف نیست اگر بدانید که این موزه آربائر در سال 1957 میلادی تاسیس شده است و تا پیش از آن تنها یک مزرعه ساده بوده است. همچنین به تازگی در حدود 20 ساختمان شهری نیز از مرکز شهر ریکیاویک به این موزه انتقال پیدا کرده است که قطعا جذابیت های آن را برای بازدید کنندگانش دو چندان کرده است!

در ادامه بخوانید: دیدنی های شهر تالین | پایتخت استونی

نظری داده نشده


نظری بگذارید...