رم پایتخت جاذبه های باستانی

رم، پایتخت جاذبه های باستانی

شهر رم، پس از لندن و پاریس، به عنوان پر بازدیدترین شهر اروپا شناخته می شود. این شهر پایتخت کشور ایتالیا است که آثار باستانی ویژه ای را در دل خود جای داده و به همین دلیل همه ساله، مورد استقبال گردشگران زیادی از سراسر جهان قرار می گیرد. تعداد گردشگرانی که از این شهر بازدید می کنند تا ۱۰ میلیون نفر در سال می رسد که بیشتر در فصل های بهار و پاییز به روم سفر می کنند‌.

این شهر بزرگ و پرجمعیت را می توان بزرگترین موزه بی سقف دنیا نام گذاری کرد. چرا که در آن آثار باستانی متعدد مربوط به عصر رنسانس و قرون وسطی دیده می شود که بسیار ارزشمند هستند.

کولوسئوم میدان نبرد گلادیاتورها

یکی از این بناهای باشکوه، کولوسئوم است. تماشاخانه ای بزرگ، با معماری و مهندسی شگفت انگیز که چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد. ساختمان بیضی شکل این بنا با مساحتی حدود بیست و چهار متر مربع دقیقا شبیه به زمین های فوتبال امروزی ساخته شده است.از سرگرمی های محبوب امپراطوران و پادشاهان روم، تماشای نبرد میان گلادیاتورها و یا حیوانات بوده است. از آن جایی که کولوسئوم گنجایش حدود پنجاه هزار نفر را دارا بوده، اصلی ترین مکان برای برگزاری این نبردها به شمار می رفته و به همین دلیل ۸۰ ورودی برای آن ساخته شده است. یکی از این درها که بزرگترین آن ها است به عنوان زندگی و دیگری به عنوان مرگ شناخته می شوند. مطابق با یک باور قدیمی در روم، زمانی که کلوسئوم تخریب شود، دنیا به پایان خواهد رسید.

طاق کنستانتین رم

بزرگترین طاق ایتالیا هم در روم قرار دارد. نام این طاق کنستاتین و محل دقیق آن بین کلوسئوم و تپه های پالاتینه است. این طاق توسط مجلس سنای روم به عنوان نمادی از برقراری صلح و آزادی شهر ساخته شده و به مناسبت پیروزی امپراتور در نبرد پل میلویان به او تقدیم شده است. قدمت این بنا به سال ۳۱۲ میلادی می رسد که نشان از تاریخ کهن این سرزمین و فرهنگ غنی مردمان آن است.

رومن فروم (فرو رومانو)

رومن فروم هم یکی دیگر از سازه های این بهشت بی انتها است. ساخت این بنا به بیش از ۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می رسد و در واقع یک میدان بزرگ است که بر روی یک تالاب بنا شده است. مردم محلی ایتالیا آن را فورو رومانو می نامند و در گذاشته از آن به عنوان محلی برای اجتماع خود در جشن های باستانی، مهمانی ها و نشست های مختلف استفاده می کرده اند. البته در شهرهای مختلف فروم هایی برای برگزاری این جلسات و کاربری های دیگر وجود داشته اما رومن فروم، بزرگترین و مهم ترین آن ها به شمار می رفته است. با سقوط امپراطوری روم، این مکان به دست فراموشی سپرده شده و در یک دوره مردم آن را برای چرای گاوها استفاده می کرده اند. در این زمان سنگ های بنا به غارت رفته و یا از آن ها برای ساخت بناهای دیگر مانند کلیساها و دیوارهای واتیکان و ... استفاده شده است. امروزه این فروم شهرت جهانی یافته و با وجود خرابی های متعدد، چیزی از شکوه و عظمت آن کم نشده است.

موزه واتیکان رم

موزه واتیکان روم معروفترین و کاملترین موزه باستان است که آثار هنری آن در طی سالیان زیاد توسط پاپ ها جمع آوری شده. از جمله آثاری که در این موزه مشاهده می شود، مجسمه های کلاسیک و نقاشی های دیواری میکل آنژ است. نمونه ای از این نقاشی ها، داستان زندگی حضرت موسی و حضرت عیسی است که بر روی سقف و دیوارها، خودنمایی می کنند. به علاوه این که مومیایی های مصری و سنگ نوشته های دوران مسیح در این موزه به چشم می خورند.

بنای پلازولی و فواره تروی رم

بنای بزرگ پلازولی و فواره تروی هم از جمله مکان های دیدنی و جالب توجه برای گردشگران در روم است. فواره تروی در جلوی پلازولی قرار دارد. مجسمه ای که در میان این فواره ساخته شده نمادی از نپتون یا خدای دریا است که دو اسب دریابی ارابه او را به حرکت درآورده اند. یکی از اسب ها آرام و دیگری عصبانی است و نپتون در حال رام کردن آن ها است. این دو اسب نمادی از وضعیت دریا هستند که گاه آرام و گاه، خروشان خواهد بود. بنا بر باور مردم روم، این فواره چشمه آرزوها یا چشمه عشاق است و هر کس که سکه ای را در آن بیندازد، باز هم به روم سفر خواهد کرد. پس اگر به روم سفر کردید حتما تعدادی سکه به همراه خود داشته باشید تا بنا بر این رسم، شانس سفر مجدد به این بهشت زمینی را داشته باشید.

در سفر به روم باید زمان زیادی در اختیار داشته باشید تا بتوانید از تمام جاذبه های دیدنی آن بازدید کنید. ممکن است مجبور باشید تا زمان زیادی را در صف های طولانی بگذرانید اما مطمئن باشید که از این انتظار پشیمان نخواهید شد و دیدن مکان های زیبا و چشم نواز روم، خستگی را از شما دور خواهد کرد.

نظری داده نشده


نظری بگذارید...