قدیمی ترین جاذبه گردشگری جهان به اسم نارین قلعه

میبُد شهری است در بخش شمالی استان یزد که از پیشینه ای 7 هزار ساله برخوردار است و به خودیِ خود یکی از قدیمی ترین شهرها کل دنیا از این حیث بحساب آورده می شود. در این شهر کاملا تاریخی و باستانی یک جاذبه گردشگری با قدمتی حتی بیش از شهر میبد نیز به چشم می خورد که آن نارنج قلعه یا همان نارین قلعه می باشد. این دژ مستحکم باستانی که از موقعیت مکانی کاملا استراتژیکی در شهر میبد برخوردار است و به گواهی تاریخ آوردگاه جنگ های بسیاری نظیر غلبه خاندان مظفریه بر چوپانیان در سال 744 هجری بوده است، در سال های حکومت سلسله اشکانیان بر این مرز و بوم ساخته شده است و به همین خاطر بایستی قدمت این قلعه فوق العاده ارزشمند کشورمان را مربوط به پیش از ظهور اسلام بدانیم. جالب است بدانید نارنج قلعه یا همان نارین قلعه که از اسامی دیگری نیز در تاریخ پر فراز و نشیب کشور عزیزمان ایران برخوردار می باشد، عنوان دارِ قدیمی ترین جاذبه گردشگری جهان است که تا به امروز نیز هیچ کشوری در جهان موفق به آوردن حتی یک مثال مشابه با تاریخچه نه تنها بیشتر بلکه برابر با این قلعه باستانی شهر میبد واقع شده در استان یزد نیز نشده است و به همین خاطر ما سعی کرده ایم تا در این مطلب از مجله گردشگری سِدره قدری در خصوص این جاذبه باستانی و فوق العاده تماشایی کشورمان بپردازیم که امیدواریم شما نیز ما را در ادامه این مطلب همچون گذشته، همراهی نمایید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی تعدادی از زیباترین مساجد ایران

نارین (نارنج) قلعه - Narenj Castle

عکسی از قلعه باستانی نارین

نارین قلعه که در بازه های مختلف زمانی بسیاری از مردم بومی و غیر بومی شهر میبد آن را با نام نارنج قلعه خطاب نموده اند، یک دژ مستحکم دفاعی برای شهر میبد از استان کویری یزد می باشد که از مساحتی بالغ بر 3 هکتار برخوردار است و دارای 7 طبقه نیز می باشد. طبق نظر باستان شناسان و مورخان مشهور ایرانی می توان اذعان داشت که بخش های زیادی از دیوارهای نارین قلعه دارای ضخامتی بین 5 تا 20 متر بوده است و این سازه باشکوه تاریخی از 4 برج استوانه ای بسیار مقاوم نیز در برخوردار بوده است که البته امروزه بخش عمده ای از این برج و باروهای تاریخی از بین رفته است! جالب است بدانید نزدیک ترین روستا به قلعه نارین، کوشک یا همان روستای کوچک نامیده می شود که خودِ این روستا نیز می توان برای شما گردشگران و توریست های محترم خارجی نیز دارای جذابیت های خاصی برای شما باشد. همچنین بد نیست بدانید که به گواهی تاریخ و همچنین مطالعه نقشه ها و تصاویر قدیمی مرتبط با این دژ مستحکم باستانی در ایران، می توان اینطور پنداشت که تمام فضای داخلی ساختمان اصلی این قلعه بصورت کاملا پیچیده و با دالون هایی تو در تو در کنار اتاقک هایی کاملا محدود طراحی شده است؛ که البته در حال حاضر نیز بازدید کنندگان این اثر تاریخی می توانند خود به عینه شاهد وجود همین فضاهای کوچک و در هم تنیده شده در تارین قلعهِ شهر میبد باشند. با تمام این اوصاف باید پذیرفت که به علت عدم رسیدگی و توجه مسئولان نه تنها شهر میبد و استان یزد، بلکه کل مسئولان ذی ربط در سراسر کشور، نارین قلعه روز به روز ویران تر از قبل می شود و اغلب بخش های آن در حال فروپاشی و تخریب بر اثر فرسایش و گذشت زمان می باشد و به همین خاطر توصیه می کنیم تا پیش از نابودی کامل قدیمی ترین جاذبه گردشگری دنیا حتما سری به آن بزنید و از بخش های مختلف این قلعه باستانی کشورمان بازدید بعمل آورید. ناگفته نماند بسیاری از مورخان و باستان شناسان ایرانی معتقد هستند که نارین قلعه در اصل همان دژ سفیدی است که حکیم ابوالقاسم فردوسی در بزرگترین کتاب ما ایرانیان؛ یعنی شاهنامه از ان یاد کرده است.

حرف پایانی

عکسی از نارنج قلعه

هر گردشگر داخلی و توریست خارجی که به استان یزد سفر کند و بخواهد از نارین قلعه (نارنج قلعه) استقرار یافته در شهر دیدنی و تاریخی میبد بازدید بعمل آورد، قطعا متوجه یکسری گودال های بسیار بزرگ در حوالی این دژ مستحکم ایرانی خواهد شد که در گذشته از آنان به عنوان خندق هایی جهت دفاع در برابر حملات دشمنان این نقطه از کشورمان استفاده می شده است! طبق مشاهدات عینی و همچنین مطالبی که در خصوص این قلعه باستانی ایران در کُتُب مختلف تاریخی آورده است باید بپذیریم که نارین قلعه همیشه به عنوان یک مکان نظامی و استراتژیکی در برهه های مختلف زمانی از سوی حاکمان منطقه مورد بهره وری قرار می گرفته است و در رقم زدن بسیاری از جنگ های داخلی و خارجی کشورمان نیز در طول تاریخ کهن ایران زمین از نقش بسیار مهم و حائز اهمیتی برخوردار بوده است. جالب است بدانید طبق ادعای جدید گروهی از باستان شناسان می توان قدمت نارین قلعه را به 4000 سال پیش تخمین زد؛ چرا که در حوالی این قلعه نظامی سفال های زیادی در واکاوی های گروه های تجسس و جستجو پیدا شده است که مربوط بوده اند به عیلامی های ساکن در این منطقه! البته این نکته را نیز نباید از قلم انداخت که عده دیگری از همین باستان شناسان نیز معتقد هستند که نارین قلعه در حقیقت یک عبادتگاه مهم در طول تاریخ برای اقوام مختلف آریایی بوده است. به هر حال هرچه که هست نه می توان آن را با قدرت تمام تایید نمود و یا آن را تکذیب کرد؛ منتها چیزی که باییستی همه ایران در خصوص نارین قلعه بداند این است که این دژ قدیمی و مستحکم تاریخی بوده است که بارها و بارها سبب نجات یزد از چنگال دشمنان این مرز و بوم گشته و در ادامه تاریخ نیز سبب آبادی این استان کویری با مردمان کاملا مهمان نواز و خونگرمش شده است.

در ادامه بخوانید: پیمودن مسیرهای آبی جذاب با کشتی های کروز

نظری داده نشده


نظری بگذارید...