دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کشور ارمنستان

ارمنستان یکی از کشورهای جذاب و بسیار کوچک موجود در بخش جنوبی منطقه قفقاز در قاره آسیا است. مردم کشور ارمنستان به دلیل اینکه همه ساله و در تمامی ماه های سال میزبان گردشگران و توریست های عزیزِ سفر کرده به سرزمین مادری شان می باشند، به خوبی با آداب مهمان نوازی و استقبال از میهمانان خارجی خود آشنا شده اند که البته تا قبل از توریستی شدن کشور ارمنستان نیز از جمله ملت هایی در جهان بشمار می آمدند که همچون ملت شریف و انقلابی ایران، مشهور به مهربانی و خونگرمی بودند! در ارمنستان تا دلتان بخواهد می توانید با جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی برجسته در مقیاس جهانی مواجه شوید و از حضور در چنین نقطه از قاره آسیا حسابی لذت ببرید. پس اگر علاقه مند به حضور در کشور ارمنستان هستید و به دنبال جاذبه های توریستی و فوق العاده دیدنی موجود در این دیار می گردید؛ توصیه می کنیم به هیچ عنوان این مطلب از مجله گردشگری سِدره را از دست ندهید.

پیشنهاد مطالعه: رومانی کشوری با اماکن دیدنی متعدد

عبادتگاه هاقپات

عکسی از عبادتگاه هاقپات

هاقپات (Haghpat) نام یکی از اماکن مذهبی و تاریخی موجود در روستای لوری از بخش های شمالی سرزمین ارمنستان است که قدمت از آن مربوط می شود به سده 18 میلادی و به دلیل تاریخچه کهن و معماری فوق العاده زیبا و چشم نوازی که در ساخت این عبادتگاه به کار رفته است، نام آن در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

صومعه ساناهین

عکسی از صومعه ساناهین

این صومعه نیز همچون عبادتگاه هاقپات در بخش های شمالی ارمنستان قرار گرفته است و در روستایی به همین نام؛ یعنی روستای ساناهین که در حدفاصل ناچیزی از روستای لوری واقع می باشد، مستقر شده است. لازم به ذکر است که صومعه ساناهین (Sanahin) نیز در سده 18 میلادی ساخته شده و به دلایل مشترکی با عبادتگاه هاقپات، در فهرست میراث جهانی یونسکو نام آن به چشم می آید.

دریاچه سِوان

عکسی از دریاچه سِوان

دریاچه سوان (Sevan) یکی از جاذبه های طبیعی جذاب و همچنین بزرگترین دریاچه آب شیرین موجود در منطقه قفقاز بحساب می آید که از مساحتی بالغ بر 5 هزار کیلومترمربع نیز برخوردار است. این دریاچه که در ارتفاع 1900 متری از سطح زمین قرار گرفته است دارای امکانات مختلف رفاهی و تفریحی می باشد و گردشگران و بازدید کنندگان می توانند در آن به انواع و اقسام تفریحات آبی نظیر: بادسواری، قایق سورای، شنا، جت اسکی و غیره بپرازند. جالب است بدانید آب موجود در دریاچه سوان از طریق 28 رود به این بستر آبی مرتفع در کشور ارمنستان ریخته می شود و درست در مرکز این دریاچه نیز یک شبه جزیره کوچک به چشم می آید که اگر تمایل به بازدید از آن داشتید، قطها با یک کلیسای تاریخی که به سبک معماری قرون وسطایی در این شبه جزیره کوچک ساخته شده است، مواجه خواهید شد. لازم به ذکر است این دریاچه به عنوان یکی از میراث ملی ارمنی ها بحساب می آید و همه ساله سبب کسب مبالغ هنگفتی از طریق زمینه های تولید برق، تامین آب مورد مصرف در عرصه های کشاورزی، پرورش ماهی و همچنین جذب توریست و گردشگر برای جمهوری ارمنستان می شود.

کلیسای جامع اچمیادزین

عکسی از کلیسای جامع اچمیادزین

از این کلیسای باشکوه می توان با خیالی آسوده و مطمئن به عنوان نخستین کلیسای جامع کل دنیا نام ببریم زیرا هیچ سند و مدرکی دالِ بر اینکه پیش از این بنا در دنیا کلیسای جامع دیگری ساخته شده باشد، وجود ندارد! کلیسای اچمیادزین در سال 301 میلادی ساخته شده است و در سال 2000 نیز به عنوان یک اثر جهانی در فهرست سازمان یونسکو نام آن به ثبت رسیده است. در داخل این کلیسا یک موزه جذاب و دیدنی تاسیس شده است که می توان در آن با تعدادی از بقایای یحیی بن زکریا و کشتی حضرت نوح (ع) مواجه شد.

کلیسای تاتِو

عکسی از کلیسای تاتِو

در استان سونیک که در فاصلمه مکانی 250 کیلومتری از پایتخت کشور ارمنستان؛ یعنی شهر ایروان قرار گرفته است، یک کلیسای فوق العاده دیدنی و جذاب به اسم تاتِو (Tatev) واقع شده است که در سده نهم میلادی در این نقطه از جمهوری ارمنستان ایجاد شده است و در بستر خود شامل سه کلیسای دیگر به نام های کلیسای مریم مقدس، کلیسای پتروس مقدس و کلیسای گریگور مقدس می باشد. لازم است بدانید نام کلیسای تاتِو نیز همچون بسیاری دیگر از کلیساهای مهم و تاریخیِ ارمنستان در فهرست میزاث جهانی سازمان بین المللی یونسکو به ثبت رسانیده شده است.

ایروان

عکسی از ایروان

منبع اصلی و سرشار از جاذبه های توریستی و اماکن گردشگری و بناهای تاریخی و کلی دیگر از جذابیت های موجود در ارمنستان، در پایتخت و بزرگترین شهر این کشور؛ یعنی ایروان (Yerevan) قرار گرفته است. شهر ایروان از نظر سیاسی، فرهنگی و اقتصادی و همچنین اجتماعی از جایگاه حائز اهمیتی برای ارمنی ها برخوردار است و نباید به سادگی از فاکتورهای تماشای موجود در این شهر مرکزی عبور کرد. در ایروان شما می توانید در هر ساعتی از شبانه روز که تمایل داشته باشید به گشت و گذار میان بخش های مختلف آن بپردازید و از حضور در چنین نقطه ای که سراسر با جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخیِ بسیار جذابی پُر شده است، حسابی به وجد بیایید. لازم به ذکر است که در کنار تمامی جذابیت های نهفته در پایتخت جمهوری ارمنستان، شما می توانید با یکسری از فوق العاده ترین کافه ها و رستوران های کلاسیک و مدرن موجود در این کشور نیز مواجه شوید و وارد دنیای بی پایانی از غذاهای خوشمزه و لذیذ ارمنی بشوید که اتفاقا از تناسب زیادی با ذائقه و سلیقه گردشگران ایرانی نیز دارا می باشند!

عبادتگاه گغارد 

عکسی از عبادتگاه گغارد

یکی دیگر از آثار به ثبت رسیده در فهرست سازمان جهانی یونسکو هیمن عبادتگاه گغارد (Geghard) می باشد که به گواهی تاریخ تنها محراب آن در سال 1215 میلادی ساخته شده است و مابقی بخش های این عبادتگاه سنگی از دل صخره ها و کوه های موجود در اطراف این بنا تراشیده و ایجاد شده است. عبادتگاه گغارد یکی از معدود جاذبه های سنگی و بسیار تماشایی موجود در جمهوری ارمنستان است که در فاصله مکانی 35 کیلومتری از شهر ایروان واقع شده است.

صومعه خور ویراپ

عکسی از صومعه خور ویراپ

صومعه خور ویراپ (Khor Virap) یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده مشهور و محبوب در جامعه ارمنی بحساب می آید که نزدیک به ایستگاه مشترک مرزی میان دو کشور ارمنستان و ترکیه قرار گرفته است. صومعه خور ویراپ به دلیل موقعیت مکانی مرتفع کوهستانی خود (بر روی قسمتی از دامنه کوه آرارات قرار گرفته است) همیشه در طول تاریخ از گزند بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله در امان باقی مانده و به همین خاطر است که بیشتر بخش های آن، بدون کوچکترین مرمت و بازسازی تاکنون پابرجا مانده است و به درستی القاءگر خصوصیات زمانِ ساخت این صومعه یعنی قرن هفتم میلادی می باشد.

در ادامه بخوانید: دیدنی ترین دریاچه های ایالات متحده آمریکا

نظری داده نشده


نظری بگذارید...