رویدادهای مهم اجتماعی در مراکش

مراکش (Morocco) یا مغرب نام سرزمینی است در شمال غربی قاره آفریقا با جاذبه های توریستی، اماکن دیدنی و همچنین آداب و رسومی کاملا چشم نواز که قطعا می توان با یک برنامه ریزی درست و از قبل تعیین شده، از تمامی این جذابیت های نهفته شده در کشور مراکش از سوی گردشگران و علاقه مندان سفر کرده به این کشور بازدید بعمل آورد. در مراکش سالانه رویدادهای اجتماعی بسیار مهمی در کنار کلی فستیوال مختلف هنری و فرهنگی برگزار می شود که ما قصد داریم در این مطلب از مجله گردشگری سدره تنها اشاره کوچکی به برخی از این مراسم ها و جشنواره های حائز اهمیت دسته کم برای اهالی کشور مراکش بپردازیم که امیدواریم هم مورد توجه شما مخطابان سدره قرار بگیرد و هم سبب آشنایی بیشتر شما با این رسم و رسومات مهم مراکشی شود.

پیشنهاد مطالعه:  موزه ای دیدنی در شهر مادرید به نام دل پرادو

جشنواره گل رز

عکسی از جشنواره گل رز

یکی از دیدنی ترین و زیباترین جشنواره های ملی کشور مراکش، جشنواره گل رز است که همه ساله به مناسبت چیده شدن حدودا 700 تن گلبرگ گل رز در دره ای به اسم دادِس در این کشور آفریقایی برگزار می شود. در این جشنواره از حضور همگان استقبال می شود و همه می توانند خود را شریک موجی از موسیقی سنتی و رقص محلی و عشایری نمایند. توجه داشته باشید که جشنواره گل رز مراکش همیشه با تهیه و طبخ بهترین غذاهای این نقطه از جهان همراه بوده است.

شهاب باران

عکسی از شهاب باران

از مهمترین رویدادهای کاملا طبیعی کشور مراکش، می توان به بارش شهاب های آسمانی در بازه زمانی بین 13اُم تا 27اُم آذرماه در اقصی نقاط این سرزمین آفریقایی اشاره داشت که چنانچه بتوانید خود را در این هنگام به مراکش برسانید، از نزدیک شاهد درخشان شدن آسمان شب زیر نور مهتاب خواهید بود. گردشگران و مسافران عزیز توجه داشته باشند که با توجه به گزارشات یک دهه اخیر، اوج شهاب باران مراکش در تاریخ 23 آذرماه اتفاق می افتد که دلیل این پدیده نیز منطبق شدن حرکت سیارک هایی است که به دور خورشید در حال چرخیدن هستند و در مقطعی مدار آن ها با مدار کره چرخش کره زمین به دور خورشید منطبق می شود.

آغاز ماه مبارک رمضان

عکسی از ماه رمضان

آغاز ماه مبارک رمضان همیشه برای کشورهایی اسلامی سراسر دنیا از حال و هوای خاصی برخوردار بوده است که مراکش نیز از این قاعده مستثنی نیست! در مراکش با اینکه می توان با مذاهبو مکتب های مختلفی رو به رو شد، اما این دین مبین اسلام و مسلمانان مراکشی هستند که سهم بیشتری در جامعه انسانی این کشور را به خود اختصاص داده اند. در مراکش با فرا رسیدم ماه رمضان تمامی شهرها و نقاط مختلف آن همچون کشور خودمان از سحر تا افطار کاملا خلوت می شود و در عوض با رسیدن وقت افطار، مجددا خیابان ها و مراکز مهم شهرهای این سرزمین آفریقایی به کل و شمایل عادی خود و حتی شلوغ تر از قبل در می آیند. مسلمانان مراکشی روزهای خود در ماه پر فضیلت رمضان را با خواندن سوره های قرآن و انجام کارهای سبک که سلامتی آنان را بر هم نزند، سپری می کنند و با افطار کردن، به همراه خانواده و یا دوستان صمیمی خود راهی نقاط مختلف و پر هیاهوی شهر خود همچون مراکز خرید، جاذبه های گردشگری، کافه ها، اماکن ورزشی و یا حتی لابی هتل های اقامتی می شوند و تا خودِ سحر به گپ و گفتگویی کاملا مفرح با دوستان و آشنایانشان می پردازند.

فستیوال معتبر غناوه

عکسی از فستیوال معتبر غناوه

یکی دیگر از رویدادهای فوق العاده مهم مراکش، برگزاری جشنواره بین المللی موسیقی تحت عنوان غناوه است که حتما پیشنهاد می کنیم برنامه سفری خود را بگونه ای ترتیب دهید که از نزدیک بتوانید با این جشن موسیقیایی معتبر و پرطرفدار مراکشی مواجه شوید. لازم است بدانید غناوه در حقیقن یک نوع سبک موسیقی سنتی و اصیل مراکشی است که بر خلاف تصور، سال به سال در حال پیشرفت و عامه پسندتر شدن بین اهالی موسیقی و مردم کشور مراکش می باشد. فستیوال بین امللی غناوه همه ساله در شهر صویره که معروف است به شهر ماهیگیران مراکشی برگزار می شود و در طی آن، گروه ها و دسته های مختلف هنرمندان این کشور شروع به نواختن موسیقی و به اجرا گذاشتن رقص های سنتی و حرکات موزون می کنند و با گذشتن از مسیری از قبل تعیین شده، اجرای خود را به پایان می رسانند. شایان به ذکر است که جشنواره بین المللی موسیقی سنتی غناوه معمولا با اجرای خوانندگانی غیر بومی اما بسیار مشهور در ابعاد جهانی خاتمه پیدا می کند و حضور در این فستیوال خاطره انگیز برای همه گردشگران داخلی و خارجی مراکشی کاملا رایگان تلقی می شود.

مهاجرت قبایل عشایری

عکسی از مهاجرت قبایل عشایر

از دیگر رویدادهای قابل توجه و خوش منظره ای که می توان در سفر به مراکش با آن رو به رو شد، مشاهده مهاجرت و جا به جایی قبایل عشایری از سمت صحرای بزرگ این کشور به سوی کوه های بزرگ اطلس همچون گذشتگان خود می باشد. جالب است بدانید این قبایل در هر سال دو بار این مهاجرت عظیم را به همراه اعضای قبیله و همچنین احشامی که متعلق به خودشان هستند، انجام می دهند و قطعا خالی از لطف نخواهد بود که در دنیا مدرن و توسعه یافته کنونی با حمل و نقلی همچون سده های نخست میلادی در کشور مراکش مواجه شوید!

در ادامه بخوانید: نکاتی در خصوص سفر به ونیز

نظری داده نشده


نظری بگذارید...