تاریخچه و نامگذاری کاخ سفید

در مطالب گذشته کمی در خصوص کاخ سفید ایالات متحده آمریکا و قرار داشتن این عمارت بسیار بزرگ و باشکوه در ایالت واشینگتن دی سی صحبت کردیم و کمی به معماری و داستان ساخت این سازه عظیم و تماما سفید رنگ آمریکایی پرداختیم؛ حال می خواهیم در مطلب دیگری از مجله گردشگری سدره در خصوص تاریخچه و همچنین نامگذاری این بنا به کاخ سفید صحبت کنیم و کمی بیش از پیش اطلاعات شما را در خصوص مهمترین ساختمان دولتی ایالات متحده افزایش بدهیم. پس لطفا مثل همیشه در ادامه این مطلب نیز ما را همراهی نمایید.

پیشنهاد مطالعه: برج ایفل نمادی بزرگ در کشور فرانسه

پیشینه تاریخی کاخ سفید

عکسی از پیشینه تاریخی کاخ سفید

جالب است بدانید معماری به کار رفته در ساخت کاخ سفید از همان ابتدا بگونه ای طراحی شده بود که نمای کلی این سازه به رنگ سفید دربیاید چرا که عمده متریال ساختمانی که برای ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته بود از ماسه سفید رنگ تشکیل شده بود. این مجموعه بسیار بزرگ و وسیع همزمان با ساخت ایالت نیویورک؛ یعنی در بین سال های 1792 تا 1800 میلادی ساخته شد و نخستین رئیس جمهور آمریکایی ساکن شده در آن نیز کسی نبود جز پرزیدنت جان آدامز که وارد این عمارت باشکوه شد و با گذشت زمان بخش های متنوع و مختلفی از آن را برای استفاده دیگر روسای جمهور آینده ایالات متحده آماده کرد.

با اینکه کاخ سفید در آن برهه از تاریخ به عنوان یکی از بزرگترین سازه های کل دنیا شناخته می شد اما به لحاظ وسعت شاید حتی یک دهم چیزی که در حال حاضر از طریق دوربین ها و رسانه های غربی به تصویر کشیده می شود نیز نبود و این توماس جفرسون بود که با استفاده از معمار مورد علاقه خود؛ یعنی بنجامین هنری لاتروب (Benjamin Henry Latrobe) دو ستون در قسمت بیرونی کاخ سفید احداث کرد و سپس بواسطه همین ستون های جدید ، بر وسعت قلمروی حکومتی خود افزود.

جالب است بدانید بر خلاف ظاهر محکم و استوار کاخ سفید، این بنا از گذشته بسیار تاریک و تاسف باری برخوردار است. در سال 1814 میلادی نیروهای ارتش بریتانیای کبیر تا توانستند موجب تخریب و نابودی این کاخ بزرگ و مجلل شدند و بسیاری از اشیائ گران بهای آن را نیز به تاراج بردند و در نهایت با حملات بی پایان خود سبب سوختن بخش های مختلفی از کاخ سفید در آتش نفرت و دشمنی شان شدند. با تمام این اوصاف خیلی زمان لازم نبود تا بلافاصله برنامه ترمیم و بازسازی کاخ سفید در دستور کار نمایندگان و مسئولان ایالت واشینگتن دی سی قرار بگیرد و آنان خیلی زود در سال 1817 میلادی دست به کار شدند و تمام قسمت های آسیب دیده و تخریب شده این کاخ را مجددا از نو مرمت و بازسازی نمودند. البته فراموش نکنید که در طول تاریخ، کاخ سفید بارها و بارها دستخوش تغییرات مختلف در فضای داخلی و همچنین مرمت های گوناگون جهت تبدیل شدن به یک بنای کاملا مجلل و باشکوه شده است.

نامگذاری این بنا

عکسی از نامگذاری کاخ سفید

در خصوص نامگذاری و علت های آن بر روی کاخ سفید حرف و حدیث های بسیاری به گوش می رسد که البته درصد بسیار زیادی از آن ها حتی ارزش فکر کردن درباره اینکه درست هستند و یا نه را نیز ندارند! محتمل ترین داستانی که می توان از مردمان مسن و پیر ایالات متحده در خصوص این بنا شنید، درحالیکه آنان نیز از نیاکانشان شنیده اند؛ این است که نام سفید یا بهتر است بگوییم کاخ سفید بعد از انجام عملیات مرمت و بازسازی کلی این سازه که در اثر حملات وحشتناک نیروهای بریتانیا دچار تخریب و آسیب بسیار زیادی شده بود، بر روی آن قرار گرفت و علت آن نیز این است که شکل و ظاهر آن با رنگ سفید دیزاین و طراحی شده بود. البته ناگفته نماند که این داستان از همان پایه و اساس غیر قابل باور است چرا که طبق اسناد و مدارک کاملا موثق و قانونی کاخ سفید از همان ابتدا به رنگ سفید طراحی و ساخته شده است و علت سفیدی رنگِ کلی آن نیز بهره گیری از ماسه سفید ذکر شده است.

با تمام این اوصاف پیش از نامگذاری کاخ سفید بر روی این بنا، مردمان ایالات متحده آمریکا به آن قصر رئیس جمهور و یا خانه جمهوری می گفتند تا اینکه بالاخره در سال 1811 میلادی برای نخستین بار از عبارت کاخ سفید برای خطاب کردن این مجموعه حکومتی استفاده شد و در کتب مختلف تاریخی مربوط به آن از کاخ سفید به عنوان عمارت هئیت اجرایی آمریکا یاد شد. تا اینکه این عبارت رسمی نیز با روی کار آمدن پرزیدنت تئودور روزولت در سال 1901 میلادی به تدریج و با گذر زمان از میان رفت و از آن پس همگان این بنا را با اسم کاخ سفید واشینگتن قلمداد می کردند و بر روی تمام اسناد و نامه های دولتی نیز همین اسم درج می شد تا تمام مردم دنیا این کاخ مجلل و باشکوه آمریکایی را به این نام بشناسند.

در ادامه بخوانید: داستان ساخت کاخ سفید

نظری داده نشده


نظری بگذارید...