دانستنی های سفر به کشور هزار جزیره مالدیو

مالدیو (به انگلیسی: Maldives) کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند و پایتخت آن ماله است. جمعیت این کشور حدود ۴۲۷٬۰۰۰ نفر و واحد پول آن روفیه مالدیو است.

تاریخچه کشور مالدیو:

ابن بطوطه در سفرنامه خود اشاره به جزایری دارد که اعراب برای تهیه نوعی از صدف مخصوص که در دوره ای به عنوان پول رایج بین المللی (cowry) استفاده میشد سفر میکردند و از این حیث نام آن در تاریخ با عناوین مختلف آمده است.در گذشته سلاطینی برمالدیو حکمرانی میکردند که تحت حمایت بریتانیا و آلمان بودند. امروزه مالدیو دارای یک حکومت از نوع جمهوری میباشد. که به مدت زیادی با مشت آهنین توسط مامون عبدالقیوم اداره میشد. به تدریج و با شکل گیری اعتراضات در سال ۲۰۰۳ و تحت فشار بین المللی یک انتخابات کاملا آزادانه و برابر برگزار شد و عبدالقیوم شکست را به رهبر معترضان محمد ناشید رهبر مخالفان پذیرفت و از قدرت کنار رفت.با شروع اعتراضات در سال ۲۰۱۱ نیز محمد ناشید با شروع اعتراضات مجبور به استعفا از سمت خود شد و در فوریه ۲۰۱۲ از قدرت کناره گیری کرد.

سونامی در جزایر مالدیو:

جزایر مالدیو در سونامی سال ۲۰۰۴ با خسارات و بحرانهای زیادی مواجه شد و تا مدتها وضع زندگی مردمان تحت تاثیر تخریبهای وسیع قرار گرفته بود با توجه به ارتفاع کم خشکیهای این جزایر در حدود ۱۵ هزار نفر از مردم مالدیو مسکن و ماوای خود را از دست دادند و تا سالها در پناهگاهای تاسیس شده توسط نهادهای بین المللی زندگی میکردند.

اقتصاد مالدیو:

بخش بزرگی از اقتصاد مالدیو وابسته به صنعت توریسم بوده و در حدود ۹۰ درصد از مالیات بر درآمد دولت مالدیو از مالیات بر واردات و توریسم حاصل میشود. و از سال ۲۰۰۶ که درحدود ۶۰۰ هزار نفر از مالدیو بازدید کرده اند به یک میلیون و دویست هزار نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده است که ناشی از جذابیت های بی پایان این جزایر زیبا میباشد. در حال حاضر بزرگترین تهدید این جزایر و اقتصاد آن گرم شدن کره زمین میباشد که ممکن است باعث زیر آب رفتن تعداد زیادی از جزایر این کشور هزار جزیره شود..جزایر مالدیو از مکان‌های جذاب برای غواصان است و ایستگاه‌های غواصی زیادی در این جزایر وجود دارد.

فرهنگ مردمان مالدیو:

مردم مالدیو مسلمانان سنی مذهب بوده و فرهنگ عمومی آغشته ای از فرهنگ هندی و عربی میباشد.زبان رسمی این کشور دیوهی نام دارد که زبانی هندواروپایی است و همانندی‌هایی با زبان سینهالی قدیم دارد. مردم آن از قوم مالدیوی هستند که تبارشان به مردم سری‌لانکا و هند (آمیخته آریایی و دراویدی) می‌رسد و رگه‌هایی از اعراب نیز در میان آن‌ها وجود دارد. هم زبان و هم مردم آن با نام دیوِهی نامیده می‌شوند که واژه دیبـَجات و دیباجات که در فارسی و عربی در قدیم برای مالدیو به کار می‌رفت نیز شکلی از همین واژه دیوهی است.

دین رسمی این کشور اسلام است و پیروی از دیگر ادیان در ملأ عام ممنوع و قابل پیگرد قانونی است. مالدیو در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا مستقل شد.

در حالیکه رعایات قوانین اسلامی برای بومیان واجب و ضروری بوده جزایری مخصوصی برای گردشگران در نظر گرفته شده که نوع پوشش و خوراکیهای غیرحلال و الکل در آنها سرو میشود و کلیه خدمات توریستی رایج در دنیا در آنها ارائه میگردد.

روزهای تعطیل شامل جمعه و شنبه بوده که در آن بسیاری از مغازه ها، ادارات و بانکها تعطیل میباشند البته این تعطیلی شامل جزایر توریستی نمیشوند و شما با اطمینان میتوانید از سفر خود لذت کامل را ببرید.

آب و هوای جزایر مالدیو:

مالدیو دارای آب و هوای گرمسیری بوده و روزهای آفتابی و دمای در حدود ۳۰ درجه سانتی گراد میباشد. البته حجم بارشها از فروردین تا شهریور بیشتر بوده و و بادهای موسمی نیز در فصل تابستان افزایش میابند.مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک‌ترین کشور قاره آسیا است. زمین‌های این کشور به‌طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابر این کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد. ماله، پایتخت مالدیو ۱۰۴ هزار نفر جمعیت دارد و به‌طور سنتی محل اقامت شاه و تاج‌گذاری‌ها بود.


نظری داده نشده


نظری بگذارید...