برج ایفل نمادی بزرگ در کشور فرانسه

ایفل نام یکی از باشکوه ترین سازه های ساحته شده به دست بشر است که از ارتفاع 320 متری برخوردار است و از آن به عنوان نماد کشور فرانسه در جهان یاد می شود. برج ایفل (Eiffel Tower) در عاشقانه ترین شهر دنیا؛ یعنی پاریس قرار گرفته است و کمتر کسی را می توان در بین گردشگران و یا حتی مردم عادی سراسر این کره خاکی پیدا نمود که حتی یک تصویر هم از این آسمان خراش جذاب و فوق العاده دیدنی تا کنون ندیده باشد! جالب است بدانید برج ایفل تا مدت های بسیار طولانی به عنوان شاخص ترین جاذبه گردشگری و توریستی جهان تلقی می شود و هنوز هم به عنوان یکی از بهترین اماکن دیدنی و جاذبه های جذاب توریستی بر روی زمین بحساب آورده می شود. پس اگر تمایل به شناخت بیشتری از این برج فرانسوی واقع شده در پایتخت کشور فرانسه و بازدید از بخش های مختلف آن دارید، توصیه می کنیم به هیچ عنوان این مطلب از مجله گردشگری سِدره را از دست ندهید و با آن همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: رم پایتخت جاذبه های باستانی

علت احداث برج ایفل

عکسی از علت احداث برج ایفل

اگر بخواهیم به شکل کاملا مختصر و مفیدی در خصوص داستان احداث و ایجاد چنین برج چشم نوازی در قلب کشور فرانسه؛ یعنی شهر پاریس صحبت کنیم باید بگوییم برج ایفل حاصل تلاش های شبانه روزی معماری به اسم گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) در کنار جمعی از کارگران فداکار و همچنین سایر مهندسان خوش ذوق فرانسوی است که ساخت این سازه عظیم الجثه را از سال 1887 میلادی آغاز کرده و در سال 1889 میلای نیز به پایان رساندند. از همان روزهای نخست شروع پروژه ساخت برج ایفل تا اتمام زمان ساخت و حتی تا سال های بعد از افتتاحیه آن نیز حرف و حدیث های بسیاری در خصوص این برج بلند مطرح شد و انتقادهای بسیار تندی نیز در بازه های مختلف زمانی از سوی چهره های سرشناس کشور فرانسه به دولت و تیم سازنده این جاذبه گردشگری مبهوت کننده وارد شد! گوستاو ایفل در مقطعی علت ساخت چنین ساختمان بلندی که برای ساخت آن چیزی در حدود 8 هزار قطعه در کنار 2.5 میلیون پرچ فلزی استفاده شده بود و آن را مطابق معماری شبکه ای احداث نموده بود، گفت که تنها برج ایفل را به منظور برپایی جشن صدمین سالگرد پیروزی انقلاب کبیر فرانسه و همچنین برگزاری نمایشگاه بین المللی پاریس بنا نهاده است که البته پُر بی راه هم نمی گفت و این جوی وحشتناک انتقادات سبب گشت تا دولت فرانسه به فکر ایجاد راهکاری جهت حفظ و تکمیل کردن این سازه آهنی بیافتد و در نهایت تصمیم بر این شد تا با انتقال آنتن های رادیویی به مرتفع ترین نقطه شهر پاریس؛ یعنی برج ایفل هم دلیل لازم برای عدم از بین بردن آن را بدست آورند و هم سبب تقویت امواج رادیویی در سراسر شهر پاریس بشوند. همین اتفاق هم افتاد و به مرور زمان و با اعلام اینکه برج ایفل تنها یک سازه ملی برای کشور فرانسه بحساب نمی آید و می توان از آن به عنوان یک جاذبه توریستی و گردشگری نیز استفاده کرد و به درآمد هنگفتی از این کار نیز دست پیدا کرد، باعث شد تا بانوی آهنی شهر پاریس که دیگر نفس های آخر خود را می کشید کاملا احیا شود و از آن روز تا کنون همچون یک کوه مستحکم بر سر جای خود باقی بماند و تبدیل شود به نماد فرانسوی ها و یکی از برجسته ترین جاذبه های خارق العاده موجود در جهان!

بازدید از پایه های برج

عکسی از پایه های برج ایفل

برج ایفل دارای 4 پایه تمام فلزی همچون سایر بخش های دیگر موجود در آن می باشد. پایه های این سازه شبکه ای بگونه ای توسط مهندس و طراح این برج؛ یعنی گوستاو ایفل در نظر گرفته شده اند که می توانند وزن کلی این برج را که چیزی نزدیک به 10100 تُن می باشد را به درستی و به مُساوات از طریق چهار کانال انتقال نیرو به زمینی که این برج بر روی آن ساخته شده است، وارد نماید و فشار وارده بر زمین را به هنگام انتقال همچون فشار وزن وارده یک فردی که بر روی صندلی نشسته است، کاهش دهد که این خود تنها یکی از جنبه های اعجاب انگیز برج ایفل بحساب می آید. پایه های برج زیبای ایفل به حدی بزرگ طراحی شده اند که در سه تا از آنان، سه بالابر جهت انتقال گردشگران و بازدید کنندگان این مجموعه در نظر گرفته شده است و در پایه چهارم آن نیز (پایه جنوبی برج) یک ساختمان کاملا اداری در کنار یک آسانسور ویژه جهت دستیابی به یکی از بهترین و مشهورترین رستوران های شهر پریس، یعنی رستوران ژول ورن (Jules Vernes) تعبیه شده است. همچنین ناگفته نماند که با توجه به مساحت زیرین برج، تعداد زیادی کافه تریا و فروشگاه های مختلف مواد غذایی نیز دایر گشته اند تا شما عزیزان در صورت تمایل خریدهای خود را در طول زمان بازدید از برج ایفل این اماکن تهیه نمایید.

بازدید از طبقه اول برج 

عکسی از طبقه اول برج ایفل

در طبقه اول از برج ایفل شما می توانید با بخش های بسیار متنوعی مواجه شوید و از حضور در این طبقه به هیچ عنوان پشیمان نشوید! کف این طبقه بصورت تمام و کمال از شیشه طراحی شده است تا شما به راحتی بتوانید از اتفاقاتی که درست در زیر همین طبقه در حال وقوع می باشد نظیر رفت و آمد مردم و یا خرید مایحتاج خود از غرفه های پایین برج مطالع شوید و بازدید بعمل آورید. در این طبقه یک سالن سینما با فیلمی کوتاه از نحوه ساخت و ساز این برج، تعدادی مغازه کادو فروشی، موزه و همچنین یک رستوران کاملا ایه آل با پخت غذاهای سنتی کشور فرانسه در وعده های غذایی شبانه خود دایر شده است. لازم به ذکر است این طبقه از برج ایفل با داشتن مساحتی همچون 2 هزار مترمربعی به عنوان بزرگترین بخش برج ایفل شناخته می شود که برای رسیدن به آن ابتدا بایستی از طریق باجه های بلیط فروشی این جاذبه گردشگری و دوست داشتنی جهان که در بین پایه های جنوبی و غربی آن استقرار یافته اند، بلیط تهیه کنید و سپس با توجه به نوع بلیط خود از طریق آسانسور و یا 360 پله ای که برای رسیدن به این طبقه در ارتفاع 57 متری از سطح زمین تعبیه شده است، خود را به طبقه اول برج ایفل برسانید.

بازدید از طبقه دوم برج

عکسی از رستوران ژول ورن

طبقه دوم برج ایفل در ارتفاع 115 متری از سطح زمین قرار گرفته است و برای حضور در آن یا باید از آسانسور استفاده کرد و یا از طریق 704 پله ای که جهت اتصال طبقه اول به طبقه دومِ آن در نظر گرفته شده است، خود را به این نقطخ از برج ایفل برسانید. در طبقه دوم این سازه تمام فلزی و شبکه ای نیز همچون طبقه اول تعداد زیادی فروشگاه، سرویس بهداشتی، تصاویری مختلف از مراحل ساخت برج ایفل در کنار کافه تریا با چشم اندازی ژرف به محیط پیرامون برج قرار گرفته است که البته هیچ کدام از این بخش های متنوع و جورواجور به اندازه رستوران گران قیمت و اعیانیِ ژول ورن که در این طبقه قرار گرفته است و حتی برای دسترسی به آن از یک آسانسور کاملا ویژه نیز بایستی بهره گرفت، از شهرت و محبوبیت جهانی برخوردار نمی باشند. البته توجه داشته باشید هزینه های خورد و خوراک و سفارش غذا در رستوران ژول ورن که از جمله بهترین رستوران های بین المللی در کل کشور فرانسه بحساب می آید، اصلا مرون به صرفه و حتی قابل تامل نیز نمی باشد و معمولا کسانی این رستوران را انتخاب می کنند که از نظر مالی دچار هیچگونه مشکلی نمی باشند. همچنین لازم است بدانید برای حضور در رستوران ژول ورنِ برج ایفل حتما باید از مدت ها قبل میز مورد نظرتان را رزرو کرده باشید و از پوششی کاملا رسمی (برای آقایان تنها کت و شلوار) نیز جهت بازدید از این رستوران مجلل و سوپر لوکس فرانسوی برخوردار باشید.

بازدید از آخرین طبقه برج 

عکسی از آخرین طبقه برج ایفل

طبقه آخر برج ایفل در ارتفاع 276 متری از سطح زمین قرار گرفته است که اکیدا توصیه می کنیم اگر دچار بیماری های قلبی می باشید، لطفا به هیچ عنوان جهت حضور در این طبقه بسیار مرتفع برج فلزی فرانسوی ها اقدام نکنید. این طبقه در حقیقت آخرین نقطه قابل دسترس برای گردشگران و بازدید کنندگان برج ایفل می باشد که دیگر امکان بالاتر رفتن از این طبقه برای هیچ کس امکان پذیر نیست و در بالای سر حاضران این طبقه، آنتن های رادیویی به ارتفاع 44 متری نصب و قابل رویت می باشند. در آخرین طبقه از برج ایفل شما می توانید به نمایی استثنایی و 360 درجه ای از سطح کل پایتخت فرانسه؛ یعنی شهر پاریس دست پیدا کنید و در صورت تمایل از اتاق کار گوستاو ایفل که مجسمه ای از وی بصورت مومی در کنار مسجمه هایی از دختر و توماس ادیسون نیز در ان قرار گرفته است، بازدید بعمل آورید. لازم به ذکر است طبقه پایانی برج جذاب ایفل بطور کلی دارای دو بخش فضای باز و فضای مسقف می باشد و تنها راه رسیدن به این طبقه از طریق بالابرهای این برج میسر شده است و از طبقه دوم به بعد دیگر هیچ پله ای برای رفتن گردشگران و بازدید کنندگن به طبقات دیگر برج طراحی و تعبیه نشده است.

نکاتی جالب در خصوص برج ایفل

عکسی از برج ایفل فرانسه

برج ایفل هر هفت سال یکبار بطور تمام و کمال رنگ آمیزی می شود.

برای رنگ کردن تمامی بخش های این برج بیش از 60 تُن رنگ مورد نیاز است.

ایفل به مدت 41 سال به عنوان بلندترین سازه ساخته شده توسط بشر در دنیا قلمدلد می شد.

برای نورپردازی هر چه باشکوه تر این برج تمام فلزی از 20 هزار لامپ LED استفاده شده است.

از این برج تا کنون 30 سایزه کاملا مشابه در سراسر جهان منتها با میزان بلندی های مختلف ساخته شده است

برای ساخت برج ایفل یک تیم مهندسی متشکل از 72 تن از بهترین های کشور فرانسه به دور هم جمع شدند که نام تک تک آنان بر روی بدنه این برج درج شده است.

در ادامه بخوانید: جاذبه های گردشگری و تاریخی موجود در روسیه

نظری داده نشده


نظری بگذارید...