دوبلین و جذابیت های توریستی نهفته در آن

دوبلین (Dublin) پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری ایرلند یا همان ایرلند جنوبی بحساب آورده می شود که بی تردید می توان آن را یکی از 30 شهر برتر موجود در جهان فعلی خودمان نیز قلمداد نماییم. در شهر دوبلین جذابیت های توریستی متعددی در زمینه های مختلف تاریخی، مدرن، تفریحی و همچنین دیدنی به چشم می خورد که ما در این مطلب از مجله گردشگری سدره قصد پرداختن به تعدادی از برجسته ترین این قبیل جاذبه های گردشگری را برای شما مخاطبان و علاقه مندانِ سفر به پایتخت ایرلند کرده ایم. پس مثل همیشه با ما در ادامه این مطلب نیز همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه:  دانستنی های سفر به کشور هزار جزیره مالدیو

پارک فونیکس - Phoenix Park

عکسی از پارک فونیکس

اگر در سفر خود به پایتخت جمهوری ایرلند؛ یعنی شهر دوبلین به دنبال یک مکان تفریحی، جذاب و همچنین فوق العاده دیدنی می گردید، ما به شما پارک فونیکس را پیشنهاد می کنیم که هم می تواند از باغ وحش موجود در آن که بزرگترین باغ وحش کل جمهور ایرلند نیز بحساب آورده می شود، در این مجموعه سرسبز و تماشایی بازدید کرد و هم می توان بعد از آن با صرف یک وعده غذای خوش طعم و دلنشین، با خاطراتی خوش این پارک بزرگ اروپایی را که از مساحتی بالغ بر 7.5 هکتار برخوردار است را ترک نمود. لازم به ذکر است تعدادی از حیوانات بی آزار باغ وحش دوبلین بصورت کاملا آزادانه در محیط های امن و وابسته به این پارک، روزگار خود را سپری می کنند.

موزه ملی ایرلند - National Museum of Ireland

عکسی از موزه ملی ایرلند

سعی کنید در سفر گردشگری خود به شهر دوبلین حتما از موزه ملی ایرلند که در این نقطه از خاک جمهوری ایرلند واقع شده است نیز بازدید کنید. در این موزه بخش های بسیار متنوعی ایجاد دشه است که قطعا می تواند تا ساعت های متمادی زیادی سبب سرگرمی و حتی حیرت شما از بودن در چنین مکان اسرارآمیز و جذابی شود. این موزه در سال 1997 میلادی تاسیس شده است و از جمله بخش های موجود در آن که می تواند سبب آشنایی هرچه بیشتر شما با هنر و تاریخِ پر فراز و نشیب ایرلندی شود بایستی به: تالار نقره جات، جواهرات، مبلمان سلطنتی، دستاوردهای نظامی، یونیفرم های نظامی و همچنین بخش مربوط به سرامیک اشاره داشت. ناگفته نماند ساختمانی که در حال حاضر موزه ملی ایرلند در آن استقرار یافته است، پیش تر به عنوان یک سربازخانه قدیمی از سوی مقامات لشکری این کشور اروپایی مورد استفاده قرار می گرفته است.

کالج ترینیتی - Trinity College

عکسی از کالج ترینیتی

ترینیتی نام قدیمی ترین کالج موجود در هر دو کشور ایرلند شمالی و همچنین جمهوری ایرلند است. این کالج در سال 1592 میلادی توسط الیزابت اول ساخته شده است و اکنون نیز بیشتر به دلیل محتویات داخلی آن از شهرت و محبوبیت مثال زدنی در بین تمامی کشورهای اروپایی برخوردار است. کالج ترینیتی درست در بخش مرکزی شهر دوبلین واقع شده است و می توان در آن با آثار نفسی همچون: مجموعه کتاب های Durrow&Armagh، نسخه خطی با تصاویری ایجاد شده برای آن برگرفته از کتاب انجیل تحت نام Book of Kells، کتاب Long Room و همچنین بیش از 200 هزار معروف دیگر از کتاب های ترینیتی مواجه شد.

از قلم باز نماند که در این کالج فضای سبز بسیار چشم نوازی نیز ایجاد شده است که در کنار میدان های سنگ فرش شده موجود در این مکان، لذت حضور و بازدید از آن قطعا برای هر گردشگری و بازدید کننده ای 2 برابر خواهد شد.

خیابان گرافتون - Grafton Street

عکسی از خیابان گرافتون

بعد از تماشای جذابیت های نهفته شده در کالج ترینیتی، بهتر است خود را به خیابان گرافتون که درست در سمت جنوبی این کالج مشهور ایرلندی واقع شده است، برسانید. گرافتون نام اصلی ترین و متمرکز ترین خیابان تجاری موجود در شهر دوبلین است که بی اغراق در تمامی ساعات شبانه روزی می توان در آن با جمعیت بومی و غیر بومی زیادی مواجه شد که یا مشغول خرید از فروشگاه ها و مراز خرید این خیابان هستند و یا مشغول انجام کمی پیاده روی و گوش دادن به موسیقی در حال نواختن از سوی هنرمندان خیابانی می باشند. گردشگران و مسافران عزیز توجه داشته باشید که درست در انتهای خیابان گرافتون یکی از زیباترین مجسمه های کل قاره اروپا به نام Molly Malone قرار گرفته است که بازدید و گرفتن چند عکس در حوالی آن قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

کیلمینام جیل - Kilmainham Gaol

عکسی از کیلمینام جیل

اگر در فهرست زندان های تاریخی که هنوز نابود و از بین نرفته اند بگردید و سری به قسمت وحشتناک ترین این فهرست بزنید، حتما با نام زندان کیلمینام جیل رو به رو خواهید شد. این زندان مخوف در سال 1796 میلادی تاسیس شد و از همان ابتدا به دلیل حبس و شکنجه کردن انقلابیونی که فقط و فقط به فکر اصلاح قانون در مملکت خود بودند، مورد نفرت اهالی ایرلند که در آن موقع به عنوان بخشی از منطقه بریتانیای کبیر محسوب می شدند، قرار گرفت. اوج بد نامی زندان کیلمینام جیل در برهه ای از تاریخ بود که به سبب استعمار بی رحمانه انگلیسی ها، مردم ایرلند حتی برای خرید یک قرص نان نیز بایستی دست به دزدی های مضحک می زدند و از آن خنده دارتر نیز این بود که مقامات قضایی هر کسی را که به جرم دزدی در آن سال ها دستگیر می کردند به این زندان منتقل و تا سال های زیادی آنان را زندانی می کردند!

اغلب زندانیان حاضر شده در این مکان را زنان و کودکان خردسال تشکیل می دادند. با این حال؛ اکنون این زندان پس از بازسازی های فراوان به یک موزه جذاب در پایتخت جمهوری ایرلند بدل گشته است که می توان در آن با سلول ها و امکانات مختلفی که در آن زمان وجود داشته است، مواجه شد. از نزدیک شاهد جایی بود که تاریخ ایرلند یکبار برای همیشه دچار تغییرات بنیادی گشت.

مجموعه باغ های ملی گیاه شناسی

عکسی از مجموعه باغ های ملی گیاه شناسی

باغ های ملی گیاه شناسی موجود در شهر دوبلین، همان جاذبه های طبیعی و آرامش بخشی هستند که می توان با حضور در آن ها برای ساعاتی هم که شده از سروصدا و همچنین جو شلوغ و پر هیاهوی حاکم بر پایتخت جمهوری ایرلند، رهایی یافت. در این باغ های سرسبز و خوش منظره باید تنها به فکر گشت و گذار و دیدن گونه های مختلف و حتی نادری از گیاهان و درختان بود. البته برای باغ های ملی گیاه شناسی نیز امکانات رفاهی مناسبی در نظر گرفته شده است که از مهمترین آنان می توان به وجود رستوران های مختلف در حوالی این مکان اشاره نمود. شایان به ذکر است بازدید از مجموعه باغ های ملی گیاه شناسی مستلزم پرداخت هیچ هزینه ای نمی باشد مگر در تعطیلات جشن کریسمس بخواهید از این مکان طبیعی و دوست داشتنی بازدید بعمل آورید.

کلیسای جامع سنت پاتریک - St Patrick’s Cathedral

عکسی از کلیسای جامع سنت پاتریک

سنت پاتریک نام بزرگترین و یکی از مهمترین بناهای موجود در پایتخت جمهوری ایرلند؛ یعنی شهر دوبلین است که قدمت آن مربوط به سال 1191 میلادی می شود. از کلیسا تاکنون بارها و بارها جهت برگزاری جلسات مهم کشوری و همچنین ملی استفاده شده است و طبق آمار، سالانه چیزی بالغ بر 500 هزار نفر از این کلیسای جامع و باستانی بازدید بعمل می آورند. ناگفته نماند این کلیسا نام خود را از الهه محبوب ایرلندی ها دریافت کرده است.

موزه کوچک دوبلین - The Little Museum of Dublin

عکسی از موزه کوچک دوبلین

این موزه یک جاذبه فوق العاده برای تمام گردشگران و علاقه مندانی است که تمایل زیادی به آشنایی بیشتر در خصوص تاریخچه، اوضاع سیاسی، اجتماعی و همچنین فرهنگی شهر دوبلین دارند. این جاذبه جذاب و توریستی در یک خانه قدیمیِ مربوط به سده هجدهم میلادی ساخته شده است و به خوبی می توان همراه با روایت دوست داشتنی آن در خصوص سبک زندگی مردم ایرلند در گذشته های بسیار دور، همراه شد. همچنین بد نیست بدانید که در این موزه کوچک یک اتاق ویژه نیز مختص به یکی از مشهورترین گروه های موسیقی راک؛ یعنی U2 ایجاد شده است که قطعا برای علاقه مندان به آثار این گروه موسیقیایی می تواند بسیار جذاب بحساب آورده شود. موزه کوچک دوبلین از یکسری راهنما کننده نیز برخوردار است.

گالری ملی ایرلند - National Gallery of Ireland

عکسی از گالری ملی ایرلند

و اما آخرین جاذبه توریستی و گردشگری که پیشنهاد می کنیم در سفر خود به شهر دوبلین، حتما از آن بازدید کنید؛ گالری ملی واقع شده درست در مرکز این شهر کاملا مدرن و امروزی است. این گالری مطابق با جدیدترین متدهای معماری، طراحی و دیزاین شده است می توان در آن با برجسته ترین آثار هنری برجای مانده از هنرمندان ایرلندی و همچنین سایر هنرمندان دیگر اروپایی مواجه شد. لازم است بدانید از بهترین قسمت های این گالری، بخش مربوط به شاهکار نقاشی به نام کاراواجو می باشد که نام این اثر بازداشت مسیح است.

در ادامه بخوانید: منتخبی از غذاهای محبوب ژاپنی

نظری داده نشده


نظری بگذارید...