موزه ای دیدنی در شهر مادرید به نام دل پرادو

در این مطلب از مجله گردشگری سدره قصد پرداختن یه یکی از نمادهای اصلی کشور اسپانیا در زمینه های فرهنگ و هنر را کرده ایم و می خواهیم کمی برایتان در خصوص موزه ملی دل پرادو که در پایتخت این کشور؛ یعنی شهر ماردید قرار گرفته است، صحبت نماییم. موزه دل پرادو در عصر حکومت چارلز سوم ساخته شد و تا سال 1868 میلادی تقریبا از ساختمان این موزه همه جور استفاده ای بعمل آورده می شد به جز اینکه مسئولان مادریدی از آن به عنوان یک موزه جذاب هنری بهره گیری نمایند. ساختمان موزه دل پرادو که به گواهی تاریخ تنها به سبب القاء کردن حس شهرنشینی به اهالی شهر مادرید در این نقطه از کشور اسپانیا ساخته شده بود، بعدها با گذرمان و جلوتر رفتن تاریخ، دچار تغییرات بنیادی شد و به تدریج از آن به عنوان یک موزه دوست داشتنی و البته ملی در راستای معرفی و آشنایی بیشتر دیگر ملت ها با هنر و فرهنگ اسپانیایی ها مورد استفاده قرار گرفت. از قلم باز نماند که ساختمان این موزه تا به امروز بارها و بارها مورد مرمت و بازسازی های گوناگون قرار گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: گردشی مختصر در رویایی ترین شهرهای آلمان

معرفی موزه ملی دل پرادو

عکسی از موزه ملی دل پرادو

موزه دل پرادو در سال 1819 میلادی ساخته شده است و همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، تا مدت ها از ساختمان این موزه با عناوین مختلفی استفاده می شده است تا اینکه سرانجام در سال 1868 میلادی از ساختمان آن به عنوان یک موزه هنری بهره گیری می شود. موزه دل پرادو در ابتدا تنها دارای یک تالار نمایش بسیار بزرگ بوده است و امروزه هر چه تالار و بخش های گوناگون در آن به چشم می خورد، همگی با گذشت زمان به این مجموعه دیدنی و ارزشمند اضافه شده اند! در سراسر موزه دل پرادوِ شهر مادرید شما می توانید با نقاشی ها، مسجمه ها، مدال ها، سکه ها و غیره مواجه شوید و از حضور در چنین مکان هنری و جذابی لااقل به لحاظ بصری حسابی لذت ببرید. لازم است بدانید ساختمان این موزه درست در پُشت مجسمه خوآن دِ ویلانووا واقع شده است و به دلیل حضور شهر مادرید در جنگ های مختلف داخلی و خارجی و همچنین خسارات متعددی که به سازه های بزرگ و مشهرو این شهر از جمله همین موزه دل پرادو وارد شده است؛ آثار مختلفی مانند تعداد زیادی از تابلوهای نقاشی مهم این مجموعه دیدنی به غارت رفته است و هنوز هم که هنوز است هیچ کسی از مکان فعلی این آثار فاخر هنری خبری ندارد!

اطلاعاتی مختصر از محتویات موزه دل پرادو

عکسی از محتویات موزه ملی دل پرادو

بطور کلی نزدیک به 8 هزار اثر هنری و فرهنگی در موزه ملی کشور اسپانیا به چشم می خورد که سهم بیشتری از این تعداد آثار را نقاشی های به یاد ماندنی و فوق العاده نفیس تشکیل می دهند. لازم است بدانید با اینکه موزه پرادوی شهر مادرید در مقایسه با دیگر موزه های مشهور جهانی از وسعت بسیار بیشتری برخوردار است اما به دلیل زیاد بودن آثار نمایشی در آن، مسئولان موزه چاره ای جز اتخاذ تصمیمی درست برای نمایش چرخشی این آثار متعدد و فوق العاده دیدنی در بازه های زمانی منظم نداشته و ندارند که به همین خاطر توصیه می کنیم اگر از علاقه مندان به چنین اماکن هنری و تاریخی در دنیا هستید، تنها به یکبار بازدید از موزه ملی دل پرادو بسنده نکنید چرا که با گذشت زمان، محتویات درونی این موزه حسابی دستخوش تغییرات اساسی می شود!

ساختمان موزه دل پرادو دارای 3 طبقه است که بی اغراق باید بگوییم هر سه طبقه به اندازه یکسانی از جذابیت های نهفته در این مجموعه توریستی و تماشایی برخوردار شده اند. شایان به ذکر است در موزه ملی هنر کشور اسپانیا آثاری همچون: پایین کشیدن مسیح از صلیب توسط راگییر وان در ویدن، ترینیتی مقدس اثر ال گردکو، تسلیم Breda از دیگو ولزکوئز و دیگر آثار هنری مربوط به سده های یازدهم تا نوزدهم میلادی قرار گرفته است. دوستان و علاقه مندانِ بازدید از موزه دل پرادو توجه نمایند که این موزه از یک مکان عبادتی به اسم سن بادیلیو دِ برلانگا نیز برخوردار می باشد.

حرف پایانی

موزه دل پرادو در کنار تمام جذابیت های بصری و آثار هنری ارزشمند و نفیسی که در سالن ها و تالارهای داخلی خود نهقته است، به عنوان یکی از مهمترین گالری موزه های موجود در قاره اروپا شناخته می شود و به همین خاطر، پیشناد می کنیم حتما در سفر خود به پایتخت کشور اسپانیا، یعنی شهر مادرید از این جاذبه گردشگری فوق العاده دیدنی و برجسته بازدید بعمل آورید. لازم به ذکر است که موزه ملی دل پرادو تنها در روزهای یکشنبه، 25 دسامبر، اول ماه های ژانویه و نوامبر و همچنین جمعه مقدس تعطیل می باشد و بازدید کنندگان می توانن در سایر روزهای سال و با توجه به برنامه زمان بندی شده برای بازگشایی این موزه، از آن دیدن فرمایند. لازم به ذکر است که بازدید کنندگان کمتر از 17 سال و همچنین بالای 65 سال از تخفیفات قابل توجهی جهت تهیه بلیط ورودی به این موزه برخوردار می باشند.

در ادامه بخوانید: مزه کردن تعدادی از غذاهای سنتی اسکاتلند

نظری داده نشده


نظری بگذارید...