این جاذبه های گردشگری قزاقستان را هرگز فراموش نکنید!

قزاقستان (Kazakhstan) کشوری است قرار گرفته در بخش مرکزی قاره آسیا که پایتخت فعلی آن، شهر نور سلطان یا همان آستانه پیشین نامیده می شود. کشور قزاقستان از جمله مقاصد توریستی و گردشگری کاملا برجسته و مهم در قاره آسیا بحساب می آید و توانسته است با پرداختن درست به ایجاد و توسعه زیرساخت های صنعت توریسم خود، از این زمینه بین المللی نیز به سود هنگفتی دست پیدا نماید. سرزمین قزاق ها که بزرگترین کشور محصور شده در خشکی جهان قلمداد می شود از جاذبه های گردشگری، منابع طبیعی و همچنین اماکن تفریحی و ورزشی بسیاری برخوردار است که اگر در ادامه این مطلب کمی حوصله کنید و با ما؛ یعنی مجله گردشگری سدره همراه شوید، ما به شما تعدادی از جذابیت های غیرقابل انکار و کاملا منحصر به فرد قزاقستان را معرفی خواهیم کرد.

پیشنهاد مطالعه:  جاذبه های گردشگری شهر نیویورک

شهر نور سلطان

عکسی از شهر نور سلطان

نور سلطان جدیدترین نام گذاشته شده بر روی پایتخت کشور قزاقستان است که درست در مرکز محدوده جغرافیایی این کشور قرار گرفته است و پیش تر آن را آستانه می نامیدند. شهر نور سلطان یا همان آستانه از سال 1998 میلادی به عنوان پایتخت قزاق ها به جهان معرفی شد و تا قبل از آن، این شهر آلماتی بود که از آن به عنوان پایتخت کشور قزاقستان یاد می شد! جالب است بداتید شهر نور سلطان تا پیش از انتخاب شدن به عنوان پایتخت قزاقستان حتی در حد یک روستا هم امکانات نداشت و هر چه رونق و توسعه است که در حال حاضر در اقصی نقاط این شهر موج می زند، به خاطر پایتخت شدن آن می باشد. 

با پایتخت اعلام شدن شهر نور سلطان،‌ ساخت و سازهای مدرن و جذابی در این نقطه از کشور قزاقستان آغاز شد. امکانات مختلفی به بخش های گوناگون آن ارائه شد و آموزش های زیادی نیز به مردمِ جایی که تنها خاک بود و بیابان داده شد تا بتوانند سطح دانش و فرهنگ شهری خود را ارتقاء بخشند. سیر تغییر و تحولات ناشی از پایتخت شدنِ‌شهر نور سلطان به قدری سریع و غیر قابل باور است که اگر تصاویری از آن وجود نداشت، قطعا کمتر کسی به تایید آن می پرداخت. اکنون در پایتخت قزاقستان؛ یعنی شهر نور سلطان جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی بسیاری وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به: برج Bayterek، موزه ملی قزاقستان، آکواریوم Duman، کاخ صلح، مرکز تفریحاتی Khan Shatyr، سالن کنسرت مرکزی و همچنین مسجد نور اشاره نمود.

شهر طراز

عکسی از شهر طراز

طراز (Taraz) دومین شهری است که با سرعتی شگفت انگیز دچار ترقی و توسعه شد و خیلی زود توانست نام خود را به عنوان یکی از اصلی ترین شهرهای قزاقستان بر سر زبان ها بی اندازند. این شهر به خودیِ خود یک جاذبه تاریخی گرانبها نیز برای کل دنیا بحساب آورده می شود و از قدمتی بالغ بر 2 هزار سال نیز برخوردار است. جالب است بدانید که شهر طراز در سال 2001 میلادی، 2000اُمین سالگرد تاسیس خود را نیز جشن گرفت و به همین خاطر نام آن از سوی سازمان میراث جهان یونسکو نیز به ثبت رسیده است. ناگفته نماند که در حوالی این شهر، دو مقبره باستانی به نام های باباجی و آیشا بی بی وجود دارد که معماری به کار رفته در ساخت آرامگاه آنان از عجیب و غریب ترین معماری هایی است که در کل دنیا می توانید آن را مشاهده نمایید.

شهر آلماتی

آلماتی (Almaty) نام پایتخت سابق کشور قزاقستان است که به دلیل نزدیکی به سه کشور همجوار قزاق ها توسط رئیس جمهور وقت این کشور در سال 1998 میلادی از این عنوان تهی شد و در عوض بیش از پیش به امکانات توریستی و گردشگری آن از سوی دولت قزاقستان پرداخته شد! اکنون شهر آلماتی جدی ترین مقصد مسافرتی در سرزمین قزاقستان است که در کنار تمام ویژگی های جذاب خود اعم از: وجود اقلیم کوهستانی، تاسیس انواع و اقسام سالن های نمایشی و هنری، برخورداری از موزه های متعدد، وجود گالری ها و نمایشگاه های فراوان، داشتن مکان های تفریحی وغیره از فرهنگ شهری بسیاری بالایی نیز برخوردار گشته است. گردشگران عزیز فراموش نکنید که این شهر؛ یعنی آلماتی بزرگترین شهر موجود در کشور قزاقستان است که در بخش جنوب شرقیِ سرزمین قزاق ها نیز واقع شده است.

منطقه توریستی مانگیستائو

عکسی از منطقه توریستی مانگیستائو

اگر به قصد تفرج و گشت و گذار راهی کشور قزاقستان می شوید، یادتان باشد سفر به سرزمین قزاق ها بدون بازدید از منطقه توریستی مانگیستائو(Mangystau) ناتمام باقی خواهد ماند! این منطقه پر است از منابع طبیعی همچون: معادن ذغال سنگ، گاز، نفت، منگنز، فسفر و همچنین کلی کارگاه ساختمانی که در کنار تمام ارزش های اقتصادی خود برای دولت قزاقستان، از امتیازات فوق العاده ای در حوزه توریست و گردشگری نیز برخوردار است و تا به امروز مراکز تفریحاتی فراوانی در آن تاسیس و راه اندازی شده است. شایان به ذکر است که منطقه منگیستائو دارای بهترین درجه از مکان های اقامتی در کل کشور قزاقستان نیز می باشد!

مجموعه ورزشی مدئو 

عکسی از مجموعه ورزشی مدئو

در بین تمام جاذبه های گردشگری و تفذریحاتی موجود در کشور قزاقستان که تعدادی از آن ها واقعا در سطح جهانی از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار هستند، نباید از مجموعه ورزشی و کاملا شناخته شده ای همچون مدئو (Medeo) در سرزمین قزاقستان غافل شد! مدئو در حقیقت مرتفع ترین مجموعه ورزشی دنیا محسوب می شود که تنها در حدفاصل 15 کیلومتری از شهر آلماتی قرار گرفته است و از یک زمین اسکیت فوق العاده مجهز و بزرگ نیز برخوردار است که می توان ظرفیت آن را در حدود 30 هزار نفر تخمین زد. از قلم نیافتد که سالانه اسکیت بازان سرشناسی در دنیا خود را به پیست اسکیت مدئو می رسانند تا سطح آمادگی و مهارت خود را با اسکیت کردن در زمین بازی این مجموعه جذاب و دوست داشتنی بسنجند. همچنین ناگفته نماند که مجموعه ورزشی مدئو در ارتفاع 1691 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

مرکز فضانوری بیکونور

عکسی از بیکونور

بیکونور (Baikonur) نام کهن ترین و همچنین بزرگترین مرکز فضانوردی دنیا است که همچنان نیز به فعالیت های رصد فضایی خود ادامه می دهد و در واقع بستر رخداد حداقل 90٪ از اکتشافات جدید کشور روسیه در زمینه فضا و فضانوری می باشد. مرکز بیکونور درست در استپ های پهناور و خشک کشور قزاقستان قرار گرفته است و بازدید از آن با سایر جاذبه های توریستی و گردشگری موجود در کشور قزاقستان کاملا متفاوت است و بایستی برای حضور و بازدید از این مرکز فضانوری در حدود یک ماه و 15 روز قبلتر از آنکه بخواهید در آن حضور پیدا کنید، درخواست خود را بدهید تا شاید با درخواست بازدیدتان، مسئولان مرکز موافقت کنند. لازم به ذکر است که در آسیا تنها تعداد محدودی از آژانس های مسافرتی قادر به انجام هماهنگی برای صدور مجور شما مسافران و  بازدید کنندگان عزیز هستند.

در ادامه بخوانید: چشیدن طعم خوشمزه ترین غذاهای اروپای مرکزی| اسلواکی

نظری داده نشده


نظری بگذارید...