منتخبی از غذاهای معروف ایرلندی

در شکم گردی این نوبت از مجله گردشگری سدره می خواهیم کمی در خصوص بهترین و معروف ترین غذاهای یکی از کشورهای واقع شده در بخش شمال غربی اروپا؛ یعنی ایرلند برایتان صحبت کنیم و قدری بیش از پیش شما را با مشهورترین غذاهای این کشور سردسیر اروپایی آشنا نماییم. لازم به ذکر است که تمام غذاهای نامبرده شده در این مطلب متعلق به کل مردم ایرلند می باشند و هیچ تفاوتی میان ایرلندی های شمالی و همچنین ایرلندی های جنوبی در این مطلب، دخیل نمی باشد. به دنیای غذاهای لذیذ ایرلندی خوش آمدید.

پیشنهاد مطالعه:  نیم نگاهی به بهترین غذاهای مجارستانی در دنیا

خورش ایرلندی آلستر - Ulster Irish Stew

عکسی از خورش ایرلند آلستر

این خورش در واقع همان خورش محبوب و قدیمی بومیان ایرلندی است که در گذر زمان اندکی دستخوش تغییرات شده است و در مقایسه با خورش ملی مردم این کشور نقطه از اروپا، دیگر دارای هویج نیز نمی باشد! خورش ایرلندی آلستر از موادی همچون: پیاز، جعفری، سیب زمینی و همچنین گوشت بره تهیه می شود و می توان همچون سایر غذاهای ایرلندی در خاک این کشور با مدل ها و نوع های مختلفی از این غذا مواجه شد. البته ناگفته نماند که اسکاتلندی ها و انگلیسی ها نیز از این غذا تاغ دلتان بخواهد پخت و سپس نوش جان می کنند. امروزه خورش آلستر که اتفاقا نام آن از شهر آلسترِ ایرلند نیز گرفته شده است را می توان با گوشت های مختلف دیگری نیز تهیه نمود.

آلسترفرای - ulster fry

عکسی از آلسترفرای

این غذای ایرلندی تقریبا مشابه صبحلنه های انگلیسی است و متریال مورد استفاده در آن نیز عبارتند از: بیکن، تخم مرغ، سوسیس، قارچ سرخ شده و همچنین مقداری پوره سیب زمینی و نان سودا می باشد. آلسترفرای یک غذای کاملا چرب و خوشمزه در فرهنگ غذایی ایرلندی ها بحساب می آید که هم از شهرت بسیار زیادی در داخل جمهوری ایرلند برخوردار است و هم می توان با مدل های مختلفی از آن در کل قاره اروپا مواجه شد. ناگفته نماند که سهم بسیاری از مردم ساکن در کشور ایرلند، همه روزه از این غذای ساده در وعده های مختلف غذایی خود استفاده می کنند.

ساندویچ Bacon Butties

عکسی از ساندویچ Bacon Butties

یکی دیگر از غذاهای فوق العاده ساده اما در عین حال کاملا اختصاصی در فرهنگ غذایی ایرلندی ها که هیچ فرقی هم نمی کند اهل ایرلند شمالی باشید و یا جنوبی، یک ساندویچ خوشمزه است که تنها از دو تکه نان کره زده شده و یک تکه بیکن در بین لایه های این نان، درست شده است. بله نام چنین غذایی Bacon Butties است و با اینکه می توان با توجه به دستور تهیه نه چندان سختش تقریبا در همه جای دنیا آن را تهیه و سپس نوش جان نمود، اما ساندویچ Bacon Butties ایرلندی ها از طعم و مزه به مراتب بهتر و جادویی تری برخوردار هستند.

غذای ترکیبی SURF & TURF

عکسی از غذای ترکیبی SURF & TURF

این غذا یکی دیگر از خوشمزه ترین ها و معروف ترین خوراک های موجود در ایرلند است که در حقیقت از ترکیب شدن دو سبک مختلف غذایی؛ یعنی غذاهای دریایی و گوشتی تهیه می شود. آشپزان ایرلندی معمولا این غذا را با مقداری چیپس و یا پوره سیب زمینی برای مهمانان خود سرو می کنند که البته باید بگوییم همیشه نیز ظاهر این غذا خوب از آب در نمی آید!

چامپ - Champ

عکسی از چامپ

خیلی حیف است اگر روزی به ایرلند سفر کنید و از طبیعت بکر آن بازدید کرده و غذایی به اسم چامپ را در فضای دوست داشتنی و خیابان های آرام این کشور نوش جان نکنید! چامپ نام یکی از غذاهای محبوب مردم ایرلند است که ماده اصلی تهیه آن همچون دیگر غذاهای ایرلندی، سیب زمینی می باشد. در ایرلند شما به عنوان یک گردشگر غیر بومی شاهد عشق و علاقه افراطی ساکنان این نقطه از کشور اروپا به سیب زمینی و مُشتقات آن خواهید بود که یکی از این غذاها، چامپ نامیده می شود. با اینکه از غذا را می توان در انواع و اقسام مدل ها در خاک کشور ایرلند جستجو کرد؛ اما بهتر است بدانید که چامپ اصلی ایرلندی ها که از شهرتی جهانی نیز برخوردار است بایستی از: فلفل، نمک، شیر، سیب زمینی، تره فرنگی، موسیر و همچنین مقداری کره تهیه شده باشد.

Steak and Guinness Pie

عکسی از Steak and Guinness Pie

یک غذای کاملا گوشتی و لذیذ در ایرلند است که با گوشت گاو پخته می شود. برای پخت این غذا که در واقع نوعی پایه گوشت نیز تلقی می شود باید ابتدا گوشت گاو را خوب پخت و سپس آن را به شکل خمیری درآورد. لازم به ذکر است که برخی از آشپزان ایرلندی برای تهیه این غذا از سبزیجات معطری نیز استفاده می کنند.

فیش ساپر - Fish supper

عکسی از فیش ساپر

این غذا در حقیقت بیشتر از سوی آشپزان انگلیسی تبار در دنیا تهیه می شود و در فرهنگ غذایی انگلستانی ها نیز معروف است به ماهی و چیپس! اما خوب از آنجایی که ایرلند خیلی هم دور از انگلیس قرار نگرفته است، این غذا به این کشور نیز در طول تاریخ رسیده است و امروزه حتی می توان گفت ماهی و چیپس ایرلندی ها از مشابه این غذا در انگلستان نیز بهتر تهیه می شود و از مزه هایی به مراتب لذیذتری نیز برخوردار هستند. البته ناگفته نماند که با توجه به اقلیم حاکم در کشور ایرلند، دسترسی به انواع ماهی در این کشور راحت تر بوده و شاید به همین خاطر است که فیش ساپر ایرلندی ها از طرفداران پرشماری در اقصی نقاط دنیا نیز برخوردار می باشد.

در ادامه بخوانید: جاذبه های گردشگری شهر مانیل

نظری داده نشده


نظری بگذارید...