تماشایی ترین گلزارهای ایران

کشور عزیزمان ایران از ثروت های طبیعی بسیار متعددی برخوردار است که شاید وجود چهار فصل مختلف آب و هوایی که هر کدامشان همراه با شرایط جوی مخصوصی می باشند، از بقیه این مزایای طبیعی بیشتر به چشم آید. همین تغییر شرایط محیطی در اقصی نقاط ایران نیز سبب گشته تا ما همه ساله و در مقاطع مختلفی از سال با دشت ها و گلزارهایی مملو از گل های رنگی و خوش بو مواجه شویم و بتوانیم حتی از رویش این همه گل های مختلف الرنگ نیز به سودآوری قابل توجهی دست پیدا نماییم. ناگفته نماند که دشت های گلگون ایران همیشه مقصد ایده آلی برای علاقه مندان به گل های رنگارنگ بوده است و به همین خاطر ما در این مطلب از مجله گردشگری سدره بر آن شدیم تا شما را با تعدادی از این مقاصد گل دار کشورمان آشنا نماییم؛ پس با ما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه:  بنایی شگرف در کرمان به اسم عمارت سفید

گلزار دریاسر - مازندران

عکسی از گلزار دریاسر

دریاسر نخستین گلزار یا همان دشت پر گلی است که در این مطلب از مجله گردشگر سدره به آن خواهیم پرداخت. این منطقه درست در سمت جنوبی شهر تنکابن قرار گرفته است و چنانچه در بازه زمانی بخصوص آن که از اردیبهشت تا اواسط خرداد خرداد آغاز می شود، سری به این نقطه از کشورمان بزنید؛ خواهید دید که دریاسر تبدیل به یک گلزار سراسر پوشیده از گل های بابونه زرد رنگ شده و گویی که طبیعت در این منطقه تنها رنگ زرد را برای معرفی خود، انتخاب کرده است! دوستان و گردشگران عزیز توجه داشته باشید که دشت دریاسر در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده و دور تا دور آن را نیز کوه های مختلف احاطه کرده اند که معروف ترین آن ها، کوه الموت تلقی می شود.

گلزار لاله ها - البرز

عکسی از گلزار لاله ها

از جمله مناطق پر گل کشور عزیزمان ایران، گلزار لاله ها در استان البرز (روستای گرماب) است که در سال 1360 هجری شمسی افتتاح شده و می توان با حضور در این مجموعه فوق العاده دیدنی و جذاب از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر آن با انواع مختلفی از لاله های رنگین نظیر: لاله های قدمی، لاله های جاشیه دار، لاله های پر گلبرگ، لاله های فنجانی، لاله های جامی و همچنین لاله های ستاره ای مواجه شد. از قلم باز نماند که گلزار لاله ها از مساحتی بالغ بر یک هکتاری برخوردار است و مسیر منتهی به آن نیز برای هر علاقه مند و گردشگری به اندازه کافی دارای جذابیت خواهد بود.

جنگل فندقلو - اردبیل

عکسی از جنگل فندقلو

فندقلو نام جنگلی است که در ورایی از آن می توان با دشتی پر از گل یا بهتر است بگوییم گیاه بابونه رو به رو شد و از حضور در این نقطه گلگون سرزمینمان، حسابی به وجد آمد. جنگل فندقلو متعلق به استان اردبیل است و در تقسیمات شهری این استان نیز به شهرستان نمین اهدا شده است. برای رفتین به این جنگل خوش بو و خوش منظره راه های مختلفی وجود دارد که یکی استفاده از مسیر اردبیل به طرف تهران است و دیگری رفتن به سوی جاده اردبیل به سوی آستارا! دوستان و ایرانگردهای محترم توجه داشته باشید که گل بابونه یکی از خوش بو ترین گل های جهان است که در کنار تمام جذابیت های ظاهری خود به عنوان یک گل، از خواص پزشکی و درمانی قابل توجهی نیز برخوردار می باشد.

گلزار کلزا - گلستان

عکسی از گلزار کلزا

کلزا نام گلی است با خواص تغذیه ای بسیار بالا که در طول یکی دو دهه اخیر به دلیل برخورداری از بازار اقتصادی پر رونق خود، توجه پرورش دهندگان زیادی را به خود جلب نموده است. مهمترین و بزرگترین دشت طبیعی کلزا وافع در شهرستان رامیان از توابع استان همیشه سبز گلستان است که می توان با فرا رسیدن فصل بهار، کوله پشتی مسافرتی خود را برداشته و در اولین فرصت ممکنه در همین فصل، سفری جهت بازدید و حضور در دشتی تماما پوشیده شده از گل های کلزا را ترتیب نمایید. فراموش نکنید که این گل به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع کننده و همچنین عدم وجود کلسترول در دانه های روغنی خود، از نظر کارشناسان تغذیه ای دنیا در رتبه قابل توجهی قرار گرفته است.

دشت گل محمدی - فارس

عکسی از دشت گل محمدی

بسیاری از ایرانیان معتقد هستند که منبع اصلی وجود گل های محمدی در کشور، شهر کاشان است و دلیل این باور خود را نیز برگزاری مراسم گلابگیری در این شهر تاریخی و بسیار دیدنی کشورمان می دانند. اما این اعتقاد نادرست می باشد چرا که منبع اصلی وجود گل های محمدی، دشتی است با همین نام در حوالی روستای لایزنگان از شهرستان داراب، واقع در استان فارس که از مساحتی 500 هکتاری برخوردار می باشد. در دشت گل های مهمدی بطور متوسط در هر سال چیزی نزدیک به 10 تن گل محمدی چیده می شود که با توجه به خواص و ویژگی های این گل و همچنین وجود بازاری کاملا رقابتی برای این نوع گل در کل دنیا، سهم زیادی از گل های محمدی ایران همیشه بطور مستقیم صادر می شوند. ناگفته نماند کیفیت گل های محمدی روستای لایزنگان به دلیل عدم استفاده پرورش دهندگان این روستا از مواد شیمیایی و سموم مختلف، چیزی فرارتر از کلمه عالی بحساب می آید و پیشنهاد می کنیم حتما در صورت داشتن وقت کافی سری به این گلزار خوش آب و رنگ کشورمان بزنید و از نزدیک با یکی از تجاری ترین گل های ایران مواجه شوید.

گلزار دالانی - لرستان

عکسی از گلزار دالانی

منحصر به فرد ترین دشت پر گل ایران، دشت دالانی است که از وسعتی حدودا 2900 هکتاری برخوردار است و می توان در آن با تعداد وسیعی از لاله های واژگون در تمام طول سال به غیر از مواقعی که این گل ها در حال باز کردن غنچه های خود هستند، مواجه شد. دشت گلگون شده دالانی از ویژگی های بسیار حائز اهمیتی برخوردار است که مهمترین آن، رشد کاملا طبیعی این تعداد لاله واژگون در آن است چرا که با توجه به شکل و شمایل خاص این گل، کشورهای مختلفی در دنیا شروع به پرورش مصنوعی آن نموده اند و توانسته اند به موفقیت های چشمگیری نیز در این کار دست پیدا نمایند. لازم به ذکر است که دشت دالانی در حصاری از کوه های منطقه قرار گرفته است و نقطه مکانی آن کاملا مرتفع قلمداد می شود.

دشت آفتابگردان - سمنان

عکسی از دشت آفتابگردان

برای تماشای حجم انبوهی از گل های همیشه وفادار به خورشید، چاره ای جز رفتن به سوی شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان نداریم. در منطقه کالپوش از این شهرستان، دشتی پر از گل های آفتابگردان در ماه شهریور خودنمایی می کند که می تواند مقصد ابده آلی برای آن دسته ار گردشگران و علاقه مندان به گل ها و گیاهان وطنی این مرز و بوم باشد. ناگفته نماند که همین دشت از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد نیز میزبان طیف وسیعی از شقایق های وحشی در خود می باشد که بازدید از آن را در همین مقطع زمانی بسیار جذاب و دوست داشتنی قلمداد می شود.

نرگس زار - خوزستان

عکسی از نرگس زار

قدیمی ترین گلزار و یا همان دشت پر از گل ایران، نرگس زارِ شهرستان بهبهان است که در استان زحمت کش و حماسی خوزستان قرار گرفته است. این مکان خوش رنگ و خوش عطر از وسعتی نزدیک به 20 هکتار برخوردار می باشد و بر خلاف سایر دشت ها و گلزارهای موجود در اقصی نقاط کشورمان، می توان در این نقطه از استان خوزستان از روزهای نخست نیمه دوم سال تا 15 روز اولِ آخرین ماه سال؛ یعنی اسفند شاهد رشد و رویش این نوع از گل های بومی ایرانی بود. دوستان و گردشگران عزیز توجه داشته باشید که نرگس ایرانی تنها گلی از این سرزمین کهن است که توانسته در یک فستیوال مهم و بزرگ گل در سال 1992 که به میزبانی سرزمین گل؛ یعنی هلند برگزار شده است به مقام اول دست پیدا نماید. همچنین بد نیست بدانید به این جهت نرگس زار استان خوزستان را قدیمی ترین گلزار داخلی می نامند که قدمت آن بر می گردد به سال های قبل از میلاد حضرت مسیح در دنیا! از قلم نیافتد که در این نرگس زار 4 نوع گل نرگس همچون: نرگس پرپر یا همان نرگس شصت پر، نرگس شهلا، نرگس پنجه گربه ای و همچنین نرگس مسکین قرار گرفته است.

در ادامه بخوانید: پارک های جنگلی ایران

نظری داده نشده


نظری بگذارید...