آلبانی و پایتخت دیدنی آن تیرانا

آلبانی (Albania) کشوری است آرام و فاقد از هر گونه تنش و جنجال سیاسی در جهان فعالی ما که نزدیک به یک دهه است در صدد تلاش جهت تبدیل شدن به یک مقصد ایده آل گردشگری در بخش جنوب شرقی قاره سبز؛ یعنی اروپا می باشد. کشور آلبانی با سرزمین های همچون یونان، مونته نگرو و همچنین مقدونیه دارای خطوط مرزی است و می توان در آن به عنوان یک فرد خارجی و گردشگر با نوع خاصی از زندگی اجتماعی و سراسر پر شده از احترام و مهربانی رو به رو شوید و در این سرزمین با جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی بسیاری مواجه شوید. لازم است بدانید مهمترین شهر و پایتخت این کشور، تیرانا نامیده می شود که دارای جمعیتی بالغ بر 400 هزار نفر است و ما می خواهیم در این مطلب از مجله گردشگری سدره، شما را با 5 نقطه و جاذبه برتر توریستی و فوق العاده تماشایی در این شهر پایتخت نشینان آلبانی آشنا نماییم. 

پیشنهاد مطالعه: معرفی تعدادی از شهرهای توریستی کره جنوبی

موزه بزرگ تاریخ ملی آلبانی

عکسی از موزه تاریخ ملی

موزه تاریخ ملی آلبانی یکی از بزرگترین موزه های موجود در کل قاره اروپا بحساب می آید که می توان با مراحعه و بازدید از آن به اطلاعات مغتنمی در خصوص این موزه و تاریخچه پر فراز و نشیب مردم کشور آلبانی دست پیدا کرد. در این موزه جذاب و بسیار دیدنی نزدیک به 4800 اثر تاریخی شگفت انگیز به نمایش گذاشته شده است تا علاقه مندان به جاذبه های تاریخی با خیالی آسوده بتوانند ساعت های متمادی زیادی را به گشت و گذار در این موزه بزرگ و ملی بپردازند. لازم به ذکر است این موزه در پایتخت آلبانی؛ یعنی شهر تیرانا واقع شده است و درست در مقابل موزه و پیش از وارد شدن به فضای داخای آن، بازدید کنندگان می توانند با تابلوهای چشم نوازی که بطور فشرده پیشینه تاریخی ملت آلبانی را به نمایش در آورده است؛ مواجه بشوند.

هرم انوار هوکسا

عکسی از هرم انوار هوکسا

هرم انوار یا همان هرم تیرانا در حقیقت یک جاذبه کاملا متفاوت با سبک و سیاقی بسیار چشم نواز در خود می باشد. آنطور که مشخص است این هرم در سال 1988 توسط دختر یکی از رهبران آلبانی ساخته شده است و تا به امروز نیز بارها و بارها در زمینه های مختلف کاربردی مورد استفاده و بهره وری قرار گرفته است. هرم انوار هوکسا (Envar Hoxha) که در ابتدا جهت یادبود بزرگمردی از کشور آلبانی ساخته شده بود، امروزه تبدیل شده است به یک موزه فوق العاده دیدنی و جذاب در قلب سرزمین آلبانیایی ها؛ یعنی تینارا که می توان با تماشای آن به حال و هوای مشابهی از تماشای هرم های مصریان باستان دست پیدا کرد.

مسجد ادهم بی

عکسی از مسجد ادهم بی

ادهم بی نام یکی شاخص ترین بناهای مذهبی موجود در کشور آلبانی است که می توان در صورت عدم اجتماع مردم جهت اقامه نماز در این مسجد، از بخش های مختلف آن بازدید بعمل آورد. مسجد ادهم بی در دوران سلطنت خاندان اوتومان ساخته شده است و از دیرباز تا کنون نیز به عنوان یکی از اصلی ترین نمادهای شهر هزار فرقه ای تیرانا تلقی می شده است. بد نیست بدانید درهای این مسجد در برهه ای از تارخ کاملا بسته شد و سپس مجددا درهای آن جهت بازدید همگان در سال 1991 میلادی باز شد. گردشگران و مسافران شهر تیرانا توجه داشته باشند که در این نقطه از کشور آلبانی می توانند با سایر اماکن مذهبی و مقدس نیز با توجه به وجود مذهب های گوناگون در تیرانا، مواجه شوند.

میدان اسکندر بیگ

عکسی از میدان اسکندر بیگ

مهمترین نقطه شهری در تیرانا، میدان اسکندر بیگ است که تقریبا تمام راه های اصلی و شاخص شهر نیز به این میدان ختم می شود. در میدان اسکندر بیگ می توان با تندیسی از قهرمان عصر آلبان ها؛ یعنی اسکندر بیگ مواجه شد که درست در وسط میدان قرار گرته است و دور تا دور آن را نیز ساختمان های مهم شهری همچون: موزه تاریخ ملی، کلیسای ارتدکس، سالن اپرای شهر و غیره فرا گرفته است. علاقه مندان و توریست های سفر کرده به پایتخت آلبانی؛ یعنی شهر تیرانا توجه داشته باشند که میدان اسکندر بیگ یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنی این خطه از سرزمین آلبانی ها بحساب می آید که حضور در تیرانا بدون بازدید از آن کاملا بی معنا تلقی می شود و قطعا از جذابیت های سفرتان به این این شهر، خواهد کاست!

خیابان مراد توپتانی

عکسی از خیابان مراد توپتانی

مراد توپتانی (Murat Toptani) نام آخرین نقطه مهم و برجسته در شهر کوچک ولی مشهور تیرانا از کشور آلبانی است که به جهت بزرگداشت و پاسداری از شاعر مشهور سرزمین آلبان ها به این اسم، نامگذاری شده است. در خیابان مراد توپتانی بر خلاف سایر خیابان های شهر تیرانا، عبور و مرور وسایل نقلیه کاملا ممنوع شده و به همین خاطر می توان با خیالی راحت در آن به گشت و گذار و پیاده روی پرداخت و از تماشای مراکز و فروشگاه های خرید و همچنین کافه رستوران هایی که در هر دو سمت خیابان واقع شده اند؛ حسابی لذت برد. همچنین ناگفته نماند که شما عزیزان می توانید در خیابان مراد توپتانی با اشیائ و کالاهای مختلفی نیز مواجه شوید و سوغاتی های مد نظرتان را نیز از همین خیابان تهیه و خریداری نمایید.

در ادامه بخوانید: داستان ساخت کاخ سفید

نظری داده نشده


نظری بگذارید...